Answer:
$0.88 per pound
Step-by-step explanation:
you want to divide the 3/4 pounds by 3, and when you do that, you also have to divide the 66 cents by 3 as well, then multiply the 1/4 you get from dividing 3/4 by 3, and multiply it by 4 to get 1 pound, but when you do that, you have to do the same thing with the 22 cents you get from dividing 66 cents by 3, which will give you 88 cents per pound
Answer:
Step-by-step explanation:
We have to find the points that are on the graph by finding the order pair (x, y) We are given the x value, so substitute x in the given equation f(x) and find y.
The graph is a line
Every whole number is a rational number because whole numbers can be written as fractions.
-7-w<10
Add 7 to each side
-w<17
Change signs and flip sign
w>17
Hope this helps :)