1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhuklara [117]
2 years ago
9

Elsa bought three books at a bookstore. Here are their prices (in dollars).

Mathematics
2 answers:
nalin [4]2 years ago
7 0

Answer:

$ 40.82

Step-by-step explanation:

the sum of the three numbers is 40.82.

garri49 [273]2 years ago
7 0
The total amount Elsa spends is 40$ in total
You might be interested in
Solve for s.<br> 12 - 12/18s<br> 14 = -12
Pepsi [2]

Answer:

13224512412r21414ws

Step-by-step explanation:

homework?2312425125223

7 0
4 years ago
For an increase of one hour in the time spent texting, what is the predicted decrease in the time spent exercising?
BartSMP [9]
Um that is a hard one

Idk








4 0
3 years ago
A manufacturing plant earned $80 per man-hour of labor when it opened. Each year, the plant earns an additional 5% per man-hour.
baherus [9]

A function that gives the amount that the plant earns per man-hour t years after it opens is \mathrm{A}(\mathrm{t})=80 \times 1.05^{\mathrm{t}}

<h3><u>Solution:</u></h3>

Given that  

A manufacturing plant earned $80 per man-hour of labor when it opened.

Each year, the plant earns an additional 5% per man-hour.

Need to write a function that gives the amount A(t) that the plant earns per man-hour t years after it opens.  

Amount earned by plant when it is opened = $80 per man-hour

As it is given that each year, the plants earns an additional of 5% per man hour

So Amount earned by plant after one year = $80 + 5% of $80 = 80 ( 1 + 0.05) = (80 x 1.05)

Amount earned by plant after two years is given as:

=(80 \times 1.05)+5 \% \text { of }(80 \times 1.05)=(80 \times 1.05)(1.05)=80 \times 1.052

Similarly Amount earned by plant after three years =80 \times 1.05^{t}

\begin{array}{l}{\Rightarrow \text { Amount earned by plant after } t \text { years }=80 \times 1.05^{t}} \\\\ {\Rightarrow \text { Required function } \mathrm{A}(t)=80 \times 1.05^{t}}\end{array}

Hence a function that gives the amount that the plant earns per man-hour t years after it opens is \mathrm{A}(t)=80 \times 1.05^{t}

5 0
3 years ago
Gabriela walked to school on 16 of the 24 school days in March. Which value is equivalent to the fraction of the school days in
olchik [2.2K]

Answer:

\frac{2}{3}

Step-by-step explanation:

A fraction is a quantity that is not a whole number. In maths, a fraction usually has a numerator and a denominator.

The numerator is the number above. While the denominator is the number below

an example of a fraction = \frac{4}{5}

4 is the numerator while 5 is the denominator

In this question, the numerator would be the number of times she walked to school in march(16). While the denominator would be the number of school days in March

\frac{16}{24}

the above fraction is not in its simplest form. To express in its simplest form, divide both numerator and the denominator by 8 . this gives

\frac{2}{3}

5 0
3 years ago
Pls help thannnnkkkss &lt;33
juin [17]

Answer: You would put the parentheses here 24 divided by 6 x 2 - (1 +4)

Have a nice day!

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday patry. What is the unit cost for each cupcake?
    12·2 answers
  • A speed walker covered 4 1/2 mi in 3/4 hour. How far will he walk with the same pace in: 3 hours
    12·1 answer
  • P + 13x = q p = 7 x = 4 q =
    12·1 answer
  • At the snack bar, 12 hot dogs are sold for every 10 hamburgers sold. At this rate, how many hamburgers will be sold if 66 hot do
    14·2 answers
  • Carol wants to make a quilt using a scale of 1.5 inches=2 feet. Her scale drawing is 7.5 inches by 10.5 inches. What is the area
    10·1 answer
  • 6.4n-10=4.4n+6 solve for n
    7·1 answer
  • Please help!! Thanks!
    9·2 answers
  • Help please I’m tired
    13·1 answer
  • Is -19+ square root of 14 rational or irrational
    9·2 answers
  • Halpppppppp <br> -<br> -<br> -<br> -<br> -
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!