Answer:
F. 2 1/9
Step-by-step explanation:
Step 1: Substitute q
![r = 3(\frac{1}{3^n} )+2](https://tex.z-dn.net/?f=r%20%3D%203%28%5Cfrac%7B1%7D%7B3%5En%7D%20%29%2B2)
When you plug in <em>n</em> = 1, 2, 3:
n(1) = 3
n(2) = 2.11111
n(3) = 2.3333
So our answer is F.
Answer:
The answer is "option b"
Step-by-step explanation:
Amount = $26,900
r= 0.0818
%
![i=\frac{r}{4}\\\\](https://tex.z-dn.net/?f=i%3D%5Cfrac%7Br%7D%7B4%7D%5C%5C%5C%5C)
![=\frac{0.0818}{4}\\\\=0.02045](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%5Cfrac%7B0.0818%7D%7B4%7D%5C%5C%5C%5C%3D0.02045)
t= 8 years
![n= 8 \times 4](https://tex.z-dn.net/?f=n%3D%208%20%5Ctimes%204)
![=32](https://tex.z-dn.net/?f=%3D32)
![D=\frac{1-(1+i)^{-n}}{i}\\](https://tex.z-dn.net/?f=D%3D%5Cfrac%7B1-%281%2Bi%29%5E%7B-n%7D%7D%7Bi%7D%5C%5C)
![=\frac{1-(1+0.02045)^{-32}}{0.02045}\\\\=\frac{1-(1.02045)^{-32}}{0.02045}\\\\=\frac{1-0.52319627}{0.02045}\\\\=\frac{0.47680373}{0.02045}\\\\=23.3155858](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%5Cfrac%7B1-%281%2B0.02045%29%5E%7B-32%7D%7D%7B0.02045%7D%5C%5C%5C%5C%3D%5Cfrac%7B1-%281.02045%29%5E%7B-32%7D%7D%7B0.02045%7D%5C%5C%5C%5C%3D%5Cfrac%7B1-0.52319627%7D%7B0.02045%7D%5C%5C%5C%5C%3D%5Cfrac%7B0.47680373%7D%7B0.02045%7D%5C%5C%5C%5C%3D23.3155858)
![Q= \frac{Amount}{Discount \ factor }\\](https://tex.z-dn.net/?f=Q%3D%20%5Cfrac%7BAmount%7D%7BDiscount%20%5C%20factor%20%7D%5C%5C)
![=\frac{26900}{23.3155858} \\\\=1153.73468](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%5Cfrac%7B26900%7D%7B23.3155858%7D%20%5C%5C%5C%5C%3D1153.73468)
Payment ![=1153.73468 \times 32\\\\](https://tex.z-dn.net/?f=%3D1153.73468%20%5Ctimes%20%2032%5C%5C%5C%5C)
![= \$ 36919.5098\\](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%20%5C%24%2036919.5098%5C%5C)
![\text{Total interest = Payment - amount}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctext%7BTotal%20interest%20%3D%20Payment%20-%20amount%7D)
![= \$ 36919.5098 - \$ 26900 \\\\ = \$ 10019.5098](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%20%5C%24%2036919.5098%20-%20%5C%24%2026900%20%5C%5C%5C%5C%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%3D%20%5C%24%2010019.5098)
![\text{Finance charge = Total interest + service charge}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctext%7BFinance%20charge%20%3D%20Total%20interest%20%2B%20service%20charge%7D)
![= \$ 10019.5098 + \$ 1527\\\\ = \$ 11546.5098](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%20%5C%24%2010019.5098%20%2B%20%5C%24%201527%5C%5C%5C%5C%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%3D%20%5C%24%2011546.5098)
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Answer:
Step-by-step explanation:
The answer is 64 because it is in the question
please mark as brainliest