1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harlamova29_29 [7]
3 years ago
8

Answer me pls I will mark brainliest worth 50 points. (sorry when I put 100 it goes to 50).

Mathematics
2 answers:
Alexandra [31]3 years ago
4 0
The typical salary at this company is $24,000, the median. Yes, it is misleading; the average is thrown off by the outlier value of $79,000.
il63 [147K]3 years ago
3 0

Answer:

Yes, because 6/8 employees recieve salaries of lower than 31500, and one of them get more than twice the salary than the average salary

You might be interested in
Find the area of the shape shown below.
oee [108]

Answer:

=6 units squared

Step-by-step explanation:

area=1/2h(a+b)

        =1/2×2(4+2)

        =6

7 0
4 years ago
Which is the solution to the inequality? y + 15 < 3​
Yuki888 [10]

Answer:

y < - 12

Step-by-step explanation:

y + 15 < 3 ( subtract 15 from both sides )

y < - 12

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Factorise or simplify<br><br>4a² - 8ab²​
Alex73 [517]

Answer: I think it would be 4a(a−2b squared)

7 0
2 years ago
A triangle has sides measuring 5 inches and 8 inches. If x represents the
lord [1]

Answer:

For me,the answer will be A.

im not sure

correct me if im wrong

love ya

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jay King, owner of a local Bed and Bath Store knows that his customers will only pay at most, $299 for a blow up bed. Assuming J
N76 [4]
The answer would be 747.50! Because if you were wanting to decrease the price then you would multiply $299 by 40% So since you are wanting to add to the price then you would divide...Hope that makes since :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the volume of a sphere with a surface area of 452.39cm^2? Round to the nearest hundredth.
    9·2 answers
  • Please help. Determine whether mn is parallel to kl. And why it is parallel. Will reward 20 points
    12·1 answer
  • A washer and a dryer cost $772 combined. The washer cost $72 more than the dryer. What is the cost of the dryer
    6·2 answers
  • The initial size of a bacteria future that grows exponentially was 10,000. After 1 day, there are 15,000 bacteria... how long wi
    15·1 answer
  • Book covers are brought in for the seventh-grade students. The 180 book covers will be shared equally by 4 classes. If each clas
    15·1 answer
  • Suppose a friend is having difficulty solving -2(q-5) &gt; -3(q+1). Explain how to solve the inequality, showing all the necessa
    9·1 answer
  • 105.6 + (-95.3) ! help me show my work !
    6·1 answer
  • The graph of the following system of equations is
    8·2 answers
  • Put 2 1/4 : 6 3/4 into a unit rate PLEASE NOWWWWWWWWW
    6·1 answer
  • If a bake sale is selling 3 cookies for $1.05, what is the price of one cookie?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!