1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goblinko [34]
2 years ago
11

What is 8x + 10 ≤ 51 please show work

Mathematics
1 answer:
Vanyuwa [196]2 years ago
3 0

\huge\fbox{Hi~there!~:)}

Let's solve this inequality! :)

Let's start by subtracting 10 from both sides:

\rm{8x\leq 51-10}

\rm{8x\leq 41

Now, divide both sides by 8:

x\leq \displaystyle\frac{41}{8} (Answer)

Decimal form:

\rm{5.125}

I hope you find it helpful.

Feel free to ask if you have any doubts.

\bf{-MistySparkles^**^* here to help

You might be interested in
Is this correct plz help me
Lina20 [59]

Answer: Yes!


Step-by-step explanation:

You correctly answered!

4 0
3 years ago
Help pleaseeeeee!
marin [14]

Answer:

Horizontal shift of 1 unit to the right, a vertical shift upward of 6 units, and a vertical stretch by a factor of 3 ..

Step-by-step explanation:

Given function is:

3[|x-1|+2]

Can also be written as:

3|x-1|+6

As we can see that the -1 is grouped with x which means it is a horizontal shift of 1 unit to the right.

Now, 6 is added to the function and it is not grouped with x which means that there is a vertical shift of 6 units upward.

Lastly, 3 is multiplied with the term containing x which means that there is a vertical stretch of 3 units.

Hence, the correct option is:

Horizontal shift of 1 unit to the right, a vertical shift upward of 6 units, and a vertical stretch by a factor of 3 ..

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me with this problem
ryzh [129]

Answer:

angle 1 = angle 3

= 180°-136°

=44°

= angle 3

3 0
2 years ago
I forgot the unit rate of $6.25 for 5lbs. of apples
VladimirAG [237]
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
5 0
2 years ago
Help me
aivan3 [116]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

It is the only answer where the negative signs do not even out on both sides of the equation.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • translate into an equation and solve. what percent of 64 is 16? (do not round until the final answer. then round to two decimal
    7·1 answer
  • For which value of X is the row in the table of values incorrect? The function is the quadratic function Y=3/4x^2
    8·1 answer
  • What is the y-coordinate of point D after a translation of (x, y) ? (x + 6, y – 4)?
    5·2 answers
  • during a 5-year period, 56% of snowstorms in a certain city caused power outages. Thirty-three of the snowstorms did not cause p
    6·1 answer
  • A ball was bounced 3 times between 3:15p and 3:18p, thrown 10 times between 3:20p and 3:30p and bounced 7 times between 4:15p an
    8·1 answer
  • What does x = ? <br><br> Somebody please help me
    11·1 answer
  • First answer gets brainliest
    13·1 answer
  • Evaluate log 512 to the base 2 under root 2
    14·1 answer
  • Solve this equation for n.<br><br>-5(4n - 2.4) + 2(1.3 + 6n) = -5.4​
    11·2 answers
  • Translate the following verbal expressions into
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!