Answer: Yes!
Step-by-step explanation:
You correctly answered!
Answer:
Horizontal shift of 1 unit to the right, a vertical shift upward of 6 units, and a vertical stretch by a factor of 3 ..
Step-by-step explanation:
Given function is:
3[|x-1|+2]
Can also be written as:
3|x-1|+6
As we can see that the -1 is grouped with x which means it is a horizontal shift of 1 unit to the right.
Now, 6 is added to the function and it is not grouped with x which means that there is a vertical shift of 6 units upward.
Lastly, 3 is multiplied with the term containing x which means that there is a vertical stretch of 3 units.
Hence, the correct option is:
Horizontal shift of 1 unit to the right, a vertical shift upward of 6 units, and a vertical stretch by a factor of 3 ..
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the
cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of
apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the
given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
Answer:
C
Step-by-step explanation:
It is the only answer where the negative signs do not even out on both sides of the equation.