1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivanzaharov [21]
2 years ago
14

lee has 10$ in a savings account the interest rate is 5% compounded annually to the nearest cent how much will he have in 3 year

s?
Mathematics
1 answer:
Mazyrski [523]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
seven out of every 8 students surveyed owns a bike. The difference between the number of students who own a bike and those who d
guajiro [1.7K]
So if x people were surveyed, \frac{7}{8} people owned a bike and \frac{1}{8}  did not.

The difference between them is 72:
\frac{7}{8} x-\frac{1}{8} [/tex] =72
so this means that
\frac{6}{8} x=72

let's simplify:

\frac{3}{4} x=72

and divide by 3:

\frac{1}{4} x=24

and mupliply by 4:

x=96

so 96 people were surveyed







5 0
3 years ago
Brian flips a fair coin 3 times. What is the probability of getting exactly 1 tail?
Leya [2.2K]

Answer:

1/3

Step-by-step

he flips the coin three time and there is one side so 1/3

3 0
3 years ago
$35,200 at 2% for 2 years
Juli2301 [7.4K]

Answer:

Um 1408

Step-by-step explanation:

2% of 35,200 is 704 and 304*2= 1408

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
15
Butoxors [25]

Step-by-step explanation:

1/2 represents every fraction, where the denominator (bottom part) is twice the numerator (top part).

like 4/8 or 6/12 or 128/256 or ...

what do we need in the denominator to calculate with 15/16 ?

the same : 16.

and what is half of 16 ? 8.

so, we need the 1/2 based on 16th = 8/16.

so, the dog ate 8/16 (1/2) of the original 15/16.

what was left was

15/16 - 8/16 = 7/16 pound

7 0
2 years ago
HELP PLS HELP ASAP HELP PLSS
posledela

Answer:

<_

Step-by-step explanation:

not a clue if this is correct........

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The density of a certain material is such that it weighs 1 pound for every 3.5 cups of volume. Express this density in tons per
    8·1 answer
  • Helpppppppppp mehhhhh plz
    8·1 answer
  • Between which two rational numbers is squar root of 3 located
    5·1 answer
  • If each pretzels weighed a half an ounce, how many pretzels would fit in a 16 ounce bag
    6·2 answers
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    6·1 answer
  • The standard normal curve shown below models the population distribution of a random variable. What proportion of the values in
    6·1 answer
  • You want to buy a new car . The car averages 45 miles per gallon . It has a range of 675 miles on one tank of gas . How many gal
    13·1 answer
  • For a production of sweeney todd in las vegas, orchestra seats cost $42 and mezzanine seats cost $25. if a group of 14 people sh
    5·1 answer
  • Yuka buys 6 pounds of apples at $0.50 a pound. she also buys 6 pounds of bananas. altogether, the fruit costs $12.00. what is th
    11·1 answer
  • How do I find a least common denominator? <br><br>​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!