1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexgriva [62]
2 years ago
14

What is -11 + 3(b + 5) = 7​

Mathematics
1 answer:
IRISSAK [1]2 years ago
7 0

Answer:

b=1

Step-by-step explanation:

\sf -11 + 3(b + 5) = 7

<u>First, let's regroup, terms,</u>

\sf 3(b+5)-11=7

<u>Add 11 to both sides,</u>

\sf 3(b+5)=7+11

<u>Simplify, 7+11 = 18,</u>

\sf 3(b+5)=18

<u>Now, divide both sides by 3,</u>

\sf b+5=\frac{18}{3}

<u>Simplify, 18/3 = 6,</u>

\sf b+5=6

Subtract 5 from both sides,

\sf b=6-5

\sf b=1

Hope it helps! :)

You might be interested in
the janitor at a school discovered a leak in a pipe. The janitor found that it was leaking at a rate of 22 fl oz per hour. how f
steposvetlana [31]

Answer:

4.1 gal/day

Step-by-step explanation:

1gal = 128oz

1day = 24hr

22oz      24hrs      1 gal

-------- x ----------x ------------ = 4.125 gal/day

1 hr         1 day      128 oz

4.1 gal/day for Sig Figs

3 0
3 years ago
Solve for m<br> 2/5 = m/70 =<br> show work and order of operations
Black_prince [1.1K]

Answer:

m = 28

Step-by-step explanation:

70 × 2 = 5m

140 = 5m

28 = m

4 0
3 years ago
De un pliego rectangular de foami que mide 96 cm de largo por 72 cm de ancho,se requiere cortar cuadros de la mayor superficie p
kykrilka [37]
I do not understand ur language I speak English very well sorry I can't help you with your homework
7 0
3 years ago
The cost of a bag of 8 peaches is $16. You could also buy individual peaches for
Veronika [31]

Answer: The peaches sold in bags

Step-by-step explanation:

16/8=2 This means that a single peach in the bag of peaches is worth $2. This is $0.15 cheaper than buying a single peach

The unit rte for a single peach is $2.15

The unit rate for a single peach in the bag of peaches is $2

5 0
3 years ago
HOW DO I DO THISSS ITS LINEAR WORD PROMBLEMS WITH GRAPHS
777dan777 [17]
It took the plane 1700 seconds for the plane to land. If you look at the x-axis, you can see that the x-intercept crosses through the point (0, 1700).
4 0
4 years ago
Other questions:
  • The Khan’s car averages 22 miles per gallon of gas. Predict how far they can travel on 5 gallons of gas.
    6·1 answer
  • HELP MATH!!
    14·1 answer
  • What is the equation of the graphed line written in standard form? 2x – y = –4 2x – y = 4 y = 2x – 4 y equals StartFraction one-
    5·2 answers
  • The school gym can hold no more than 650 people. The bleachers will seat 176 people. The PTA is setting up 25 rows of chairs for
    5·1 answer
  • During a sale, 20-cent candy bars were sold at 3 for 50 cents. How much is saved on 9 bars?
    12·1 answer
  • Lyle has this juice box in his lunch. how much juice does it hold when its full?
    6·1 answer
  • Question 12 Multiple Choice Worth 1 points)
    10·1 answer
  • If Kaci bought 28 pounds of cheese for $98, how much did she spend per pound?
    15·2 answers
  • Helpppppppppppppppppp
    14·1 answer
  • The formula Sn =
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!