1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonja [21]
2 years ago
14

At an archery competition, Aylin hits the target 14 out of 20 tries in round one. If Aylin gets 24 tries in round two, approxima

tely how many times are they most likely to hit the target
Mathematics
1 answer:
Andre45 [30]2 years ago
6 0

Answer:

16.8

Step-by-step explanation:

14/20 = 0.7

24 x 0.7 = 16.8

(Feel free to round up or down, or keep it the same depending on the criteria of the question!)

You might be interested in
write an equation in standard form for the line that has an undefined slope and passes through (-6,4)
Verdich [7]
Undefined slope is rise/0
run is equal to 0
that means it doesn't go left or right
means it is vertcal
means it is x=somethig

(x,y)
(-6,4)
x=-6 is the equation

oh, forgot about standard form

standard form is
ax+by=c

so

x+0y=-6 would be the equation in standard form
6 0
3 years ago
Explain the steps you would take to complete this conversion problem
OLEGan [10]

Answer:

20909.09 grams

Step-by-step explanation:

\frac{46 \: lb}{1}  \times  \frac{1 \: kg}{2.2 \: lb}   \times  \frac{1000 \: g}{1 \: kg}  = \\ \frac{46 \: lb}{2.2 \: lb}  \times  \frac{1 \: kg}{1} \:   \times  \frac{1000 \: g}{1 \: kg}  = \\\frac{230 \: }{11 \:}  \times \frac{1 \: kg}{1 \: kg \:}\times \frac{1000 \: g}{1 \:}  = \\\frac{230 \: }{11 \:}  \times \frac{1}{1}\times \frac{1000 \: g}{1 \:}  = \\\ \frac{230}{11}g  \times 1g  \times \: 1000g

= 230 grams / 11 grams × 1000 grams = 20.90909... × 1000 = 20909.09 grams

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Isabella worked 50 hours over the past two weeks, and she gets paid by the hour. During the first week of the two-week span, she
4vir4ik [10]

Answer:

$190.00

Step-by-step explanation:

285÷30=9.5

9.5×20=190

Hope this helps! :)

8 0
3 years ago
6 cans of fruit juice cost $2.50. Ned needs to buy 72 cans for a camping trip for the Outdoor Club how much will he spend​
Mrac [35]

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Let 6 cans represent an "order" of fruit juice. 72 cans means 12 orders (72 divided by 6). Since each order costs $2.50, 12 orders costs $30 (12 multiplied by 2.5).

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
56 ÷ 4 i need help please help me asap
PtichkaEL [24]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

56/4=14

Check

14*4=56

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • List the common factor 30 and 40
    8·1 answer
  • A produce company sells crates filled with a mixture of apples (x) and oranges (y) during the holiday season to grocery stores.
    9·1 answer
  • Marci has a scale drawing of her new bedroom. On the drawing the length of the bedroom is 2cm. In real life her bedroom is going
    15·1 answer
  • chris can be paid in one of two ways. plan a is a salary of $370 per month, plus a commission of 8% of sales. plan b is a salary
    13·1 answer
  • Which expression is equivalent to the expression 6h + 2?
    12·2 answers
  • What is 6.685 rounded to the nearest hundredths place
    7·2 answers
  • Mr. Brown purchased 5.75 pounds of chicken that cost $2.40 per pound.
    12·1 answer
  • Which point is located in Quadrant III ?
    8·1 answer
  • Plss help I need it ASAP<br><br>nonsense=reported ​
    7·1 answer
  • 80 POINTS! NO LINKS
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!