Answer:
Cost of each daylilies = $3
Cost of each ivy pot = $3
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of 4 daylilies and 4 ivy = $24
Cost of 4 daylilies and 8 ivy = $36
Find:
Cost of each daylilies
Cost of each ivy pot
Computation:
Assume;
Cost of each daylilies = a
Cost of each ivy pot = b
So,
4a + 4b = 24....... eq 1
4a + 8b = 36 ....... eq 2
Eq2 - Eq1
8b - 4b = 36 - 24
4b = 12
b = 3
So,
Cost of each ivy pot = $3
4a + 4b = 24
4a + 4(3) = 24
4a + 12
a = 3
Cost of each daylilies = $3
Answer:
-23/4 ft
Step-by-step explanation:
Combine -2 1/2 ft with -3 1/4 ft. The result will be -5 3/4 ft, or -23/4 ft.
Answer:
1 x (4 x 2) = 8
Step-by-step explanation:
1 x (4 x 2) = 8
Answer:
9
Step-by-step explanation:
2*2=4*2=8+2=10-1=9
Mia would have to work 26.1 hours (approx. 26) to earn $124.00
4.75x=124
divide 4.75 by 4.75 and divide 124 by 4.75
x=26.1