1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
exis [7]
3 years ago
5

A graph of a system of two linear equations is shown. Write the system of linear equations represented by the graph

Mathematics
1 answer:
DiKsa [7]3 years ago
8 0
Line1: y = -x + 2
Line2: y = 2x - 1

Solution: (1,1)
You might be interested in
Your weekly salary is $150. you also earn $20 commission for each cell phone that you sell. write an expression to represent the
Vlad1618 [11]
150 + 20x, where x is the number of cellphones sold
6 0
4 years ago
Guys hurry! Only a few weeks left of school!!!
dmitriy555 [2]
Use the link that’s what helped me
7 0
3 years ago
Earl gets a commission of 20% on all sales. He sold $1,580.00 worth of goods. What was the amount of his paycheck?
Anni [7]
The answwer

20%  of <span>$1,580.00 is   X= 1,580 x20/ 100 = $316
</span> 
the amount of his paycheck was <span> $316</span>



7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Divide7/6 by 3 in simple form
KiRa [710]

Answer:

\frac{7}{6} /3 =7/18

Step-by-step explanation:

First place 3 as a mixed number = 3/1 then simply divide you get 7/18

8 0
3 years ago
how far would the cheetah have traveled in the first eight minutes? show how you arrived at your answer
Sav [38]
How far would the cheetah have traveled in the first eight minutes? show how you arrived at your answer
8 0
4 years ago
Other questions:
  • write the interval shown on the number line as an inequality, using set notation, and using interval notation​
    7·1 answer
  • A trucker traveled an average of 48.6 miles each hour on a 583.2-mile trip. For how many hours did the trucker travel?
    5·2 answers
  • Please help asap &lt;3
    8·2 answers
  • Which is a factor of each term of the polynomial? <br><br> (3d2 – 10d)
    7·1 answer
  • Stan won 150 packs of gum In a contest .his brother gave him 15 packs of gum. how is the 1 in 150 different from the 1 in 15?
    12·2 answers
  • The discriminant of x2 + 6x + 9 = 0
    12·1 answer
  • At T.J. Maxx, keychains are sold individually. The cost y of keychains is represented by the equation y = 0.95x . The costs of k
    13·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $87.75. What is the unit price?
    10·1 answer
  • Hailey invested $940 in an account paying an interest rate of 8\tfrac{1}{4}8
    13·1 answer
  • In the diagram below, NO is parallel to K L. If KN = 7, NO = 10, and
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!