1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IrinaK [193]
2 years ago
11

How do I write an expression for n . a using only addition

Mathematics
1 answer:
Taya2010 [7]2 years ago
3 0

Answer:

i don't know  anymore

Step-by-step explanation: I don't know anymore

You might be interested in
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=2a%20-%204%20%5C2a%20%5Cdiv%20a%20-%202%20%5C3%20" id="TexFormula1" title="2a - 4 \2a \div a -
grin007 [14]
Simplify the expression.
2a − 6
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of angle v?
Flauer [41]

Answer:

x = 5

Step-by-step explanation:

a) The third interior angle of this triangle is 180 - 20 x.  

The three interior angles must sum up to 180 degrees.

Therefore,  60 + 7x + 5 + 180 - 20x = 180, or

                       65  + 180 - 13x = 180, or

                               65 -  13x     = 0

Finally, 13x = 65, and so x = 5

7 0
2 years ago
Which of the following is not a way to represent the solution of the inequality 8x - (5x + 4) greater than or equal to -31?
n200080 [17]
The response is 
<span>x greater than or equal to -9
</span>proof
8x - (5x + 4)>= -31, 3x- 4>= -31, 3x >= -27,  <span>x>= -27/3= -9
so </span><span>x greater than or equal to -9</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many bases does a triangular pyramid have?
MAVERICK [17]
1 base. The triangular pyramid has 1 base, and that is the square at the bottom. Hope this helps.
5 0
3 years ago
The diameter of a circle is 4 inches. What is the area ? Give the exact answer in the simplest form.
pychu [463]

Answer:

50.27

Step-by-step explanation:

the formula the find the are of a cricle is A = pie r^2

pi · 4^2

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • AAA Taxi charges $1.75 for the first mile and $1.05 for each additional mile. How far could Mrs. Leslie travel for $20 if she ti
    7·1 answer
  • I Need Help With This Question<br> Attachment below
    5·1 answer
  • Please help     Fill in the missing reasons in the proof
    12·2 answers
  • The data set shows fuel efficiencies, in miles per gallon, of the vehicles featured in a car buying guide.
    6·1 answer
  • Help ASAP show work please thank you
    7·1 answer
  • Write 70 cm as a fraction of 4.2 m. Give your answer in its simplest form.
    10·1 answer
  • A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?
    10·2 answers
  • Help please easy 8th grade math!!!❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️The ages of Moe, Larry, and Curly are consecutive odd numbers, where Moe is
    14·1 answer
  • Find the values of x and y in the diagram.
    9·1 answer
  • Help me with question 3 for brainliest
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!