1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grin007 [14]
3 years ago
9

Challenge A cell phone plan costs $19.80 per month for 400 minutes of talk time. It costs an additional $0.06 per minute for eac

h minute over 400 minutes. To get e-mail access, it costs 20% of the price for 400 minutes of talk time. Your bill, which includes e-mail, is the same each month for 6 months. The total cost for all 6 months is $168.48, Write and solve an equation to find the number of minutes of talk time you use each month.​
Mathematics
1 answer:
dimaraw [331]3 years ago
8 0

Answer:

2,541 minutes

Step-by-step explanation:

i hope this helps

You might be interested in
Li transformed rectangle ABCD. The image is shown. Does Li’s transformation represent a translation? Yes, the image represents a
iris [78.8K]

Answer:

C. No, the image does not have the same orientation.

Step-by-step explanation:

Just took the quiz.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eugene went to the ice cream shop after school. The large dish of ice-
KIM [24]

Answer:

the answer would be 4

Step-by-step explanation:

10  -  4 =  6 divided by 1.25 = 4

hope this helps!

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this homework
yulyashka [42]
I disagree. The first one is false. No exponent rules apply if the bases AND the exponents are different.

The second one is true. Bases are the sane so you add exponents. You get 3 to the -5 power. Written with positive exponents it’s 1/3 to the 5.
7 0
3 years ago
John works Monday to Friday. He buys his lunch on his way to work. Each day John buys a sandwich, a bottle of water and a bag of
kipiarov [429]

Complete question

Shop A _________________ shop B £3

Any sandwich - £2.85 ___ sandwich, water crisp

A bottle of water - 60p

A bag of crisp - 85p

Answer:

£6.50, John is incorrect

Step-by-step explanation:

Number of working days = 5 = number of days meal is purchased

Total cost per meal, shop A :

£(2.85 + 0.60 + 0.85) = £4.3

Total cost for the week = 4.3 * 5 = £21.50

Total cost per meal cost Shop B = £3

Total cost for the week = 3 * 5 = £15

Difference :

£21.50 - £15 = £6.50

Hence, Amount John saves by buying from shop B is £6.50

Numbe

4 0
3 years ago
Help with my homework pls<br> Solve the compound inequality y + 7 ≥ –1 and y∕4 + 3 ≤ 5.
Marianna [84]

Answer:

  -8 ≤ y ≤ 8

Step-by-step explanation:

Subtract 7 from the first one:

  y ≥ -8

Subtract 3 from the second one, then multiply by 4.

  y/4 ≤ 2

  y ≤ 8

Now, you can write these as a compound inequality:

  -8 ≤ y ≤ 8

_____

<em>Additional comment</em>

You basically solve these the same way you would an equation. The only difference is that multiplying or dividing by a negative number will reverse the inequality symbol:

  2 > 1

  -2 < -1 . . . . . multiplied above by -1.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Explain how you would write 7/8 as a rate per 100.
    15·2 answers
  • Find the product 4×6×50 tell what strategy you used
    14·2 answers
  • At King’s Super Market, Clay bought 214 pounds of tomatoes for $13.50. Gabriella bought 112 pounds of tomatoes for $6.75 at the
    7·1 answer
  • A set of cards contains cards numbered 1 – 8. Mrs. Jacob’s class is conducting an experiment in which a card is drawn from the p
    5·1 answer
  • How to find the product of 8/3 and 5/7
    9·1 answer
  • Bean bag chairs that usually sell for $36.50 are on sale for 32.12. Find the percent of the discount
    12·2 answers
  • I WILL LITERALLY LOVE YOU THIS IS DUE TONIGHT PLEASEEE
    9·1 answer
  • Plz help me get the right answer
    13·2 answers
  • Two cars that are 600km apart are moving towards each other. Their speeds differ by 6km per hour and the cars are 123km apart af
    6·1 answer
  • Dried rose petals can be used to make rose water. Fatima buys 0.454 kilogram
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!