Answer:
4(n + 3) = 60
Step-by-step explanation:
In the question it says '3 more than the usual' and that is a big hint that it is 4(n + 3) = 60
I'm solving your system by substitution.
2x-4=5, 5x+4y =2
Step# 1: solve for x
2x - 4+ 4= 5 + 4( add +4 to both sides)
2x = 9
x = 9/2
Step# 2: solve for y
5(9/2) + 4y = 2
4y + 45/2 = 2
4y 45
y = 45/4 = 11.25
<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
I believe your best answer would be monitoring a buildings entry and exit way because an infrared sensor is an electronic instrument which issued<span> to sense certain characteristics of its surroundings by either emitting and/or detecting </span>infrared<span> radiation.</span>
Answer:
389 x 4 = 1,556
Step-by-step explanation:
mark branliest
and if you need help just ask