Answer:
Of means multiply in math (most of the time).
So multiply.
2/5 x 7/10 = 14/50 divided by 2/2 = 7/25
Step-by-step explanation:
Answer:
75 cents
Step-by-step explanation:
60 dimes is 600 cents or $6, 60 nickels is 300 cents or $3. when we add them together we have $9 and we need 9.75 so we need 75 cents more.
To figure out the cost for 180 packages, you must first calculate how many packages they bought for $72. Since each case holds 12 packages, for $72, the company bought 24 packages (12×2). Then you have to divide 24 into 180 to figure out the cost for those 180 packages and get 7.5. To get the cost of the 180 packages, you must multiply 7.5 (the number of 24 packages that go into 180) by 72 (the cost of one group of 24 packages). You then get 540. The company must pay $540 for the 180 packages.
Answer: Ann = 67 Josh = 60 Claire = 30
Step-by-step explanation: You get the equation 5x+7 = 157. You get the equation because for example, Claire = x then josh = 2x and Ann = 2x + 7. You do all the math and boom! You get the answer :)