1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tems11 [23]
3 years ago
11

Jasmines pet guinea pig gained 8 oz. in one month. what is the integer to describe the weight her pet gained?

Mathematics
1 answer:
katrin [286]3 years ago
5 0
We know that the pet Guinea gained 8 ounces in one month.

The question asks for the weight gained by Guinea in also one month.

Since both the described situation and the question both represent the same weight gained in the same duration, therefore, the required integer will be 8.

Answer: 8 ounces.
You might be interested in
Mary was asked to find the slope of the line 3x - 4y = 12. She says the answer is 3/4
Vinvika [58]

The correct answer is D. Choose two points on the graph and count the rise and the run between them. Graph D is the only one that also has a slope of  3/4 .

7 0
3 years ago
How does the graph of g(x)= 2^x+3differ from the graph of f(x) = 2^xАIt is moved up 3 unitsBIt is moved down 3 unitsCIt is moved
Readme [11.4K]
\begin{gathered} g(x)=2^{x+3} \\ f(x)=2^x \end{gathered}

4 0
1 year ago
A proportion is an equation that states two _____ are equal.
Dafna1 [17]
Proportions have two fractions so the answer is ratios.

Hope it helps :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given kite LNOM, what are the lengths of MX and XN ?
nasty-shy [4]

Answer:

Step-by-step explanation:

MX = XN

5r² + 2r + 52 = 4r² + 12r + 27

5r² - 4r² + 2r - 12r + 52 - 27 = 0

r² - 10r + 25 = 0

(r - 5)² = 0

r - 5 = 0

r = 5

4r² + 12r + 27

4•5² + 12•5 + 27

4•25 + 60 + 27

100 + 60 + 27

187

The Second one

I hope I helped you.

8 0
3 years ago
At wet pets, a starter tree aquarium kit cost $15 plus $.60 per fish. At grips and frills, the same kit is $13 plus $.80 per fis
Katena32 [7]

Answer:

The answer to your question is below

Step-by-step explanation:

Write an equation for the cost of fish at each fish store.

a) Wet pets

We must consider the initial price and the cost of each fish.

total cost = C

kit cost = $15

cost of each fish = $0.60                      

cost of one fish = f

                                C =  15 + 0.60f

Example, if the number of fish is 4, then the total cost will be

                                 C = 15 + 0.60(4)

                                 C = 15 + 2.4

                                 C = $ 17.4                      

b) Grips and Frills

total cost = C

kit cost = $13

cost per fish = $0.80

cost of one fish = f

Equation

                              C = 13 + 0.8f        

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I don't know the answer or how to do it
    10·2 answers
  • Please help me find the answer
    5·1 answer
  • Find the derivative of x^2+6x+9 at the point (2,6).
    9·1 answer
  • What is the equation of a line that passes through (0,-2) and has a slope of 0
    14·2 answers
  • Im never using brainly ever again the answers are wrong so here is you question
    11·2 answers
  • If AC = x + 5 and AB = 3x - 1... what is the length of BC?
    6·1 answer
  • Y-intercepts<br> X-intercepts
    5·2 answers
  • Which system of equations has no solutions?​
    15·2 answers
  • Find minimum value for the perimeter of the rectangle.​
    15·1 answer
  • Help for brainliest plz zoom in to see better
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!