1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novay_Z [31]
2 years ago
14

A convex hexagon has exterior angles that measure 80, 68, 84, 56, and 40. Which of the following the measure of the 6th exterior

angle
A: 32
B: 60
C: 180
D: 360
Mathematics
1 answer:
Romashka [77]2 years ago
6 0

Answer:

so add the ones that are given and then subtract from 360 because they must total to 360. so 360-80-68-84-56-40=32 so A

You might be interested in
111 is what percent of 300
andrey2020 [161]
100%/x%=300/111(100/x)*x=(300/111)*x 100=2.7027027027*x    100/2.7027027027=x 37=x x=37% 
8 0
3 years ago
What is this total fruit = 8.27+6.65
shepuryov [24]

Answer:

14.92

Step-by-step explanation:

8.27+6.65=14.92

Brainliest?

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
No bots answer fast plz 1. (4x + 8) + (7x + 3) =
Delicious77 [7]
12x + 11

………………………………….
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Loretta is trying to build the largest taco in the world she uses 2000 pounds of ground beef one tenth as many pounds of cheese
lakkis [162]

Answer:

2000

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
What times 5 equals 75
saveliy_v [14]
15 the answer is 15 because 15 x 5 = 75
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Six oranges cost $5.34.How much does 1 orange cost?
    7·2 answers
  • Find the equation of the line with slope −2 which goes through the point (9,−7).
    15·2 answers
  • 7 more than the product of a number and 4 is 51 what is the number? A.4 B.5 C.13 or D.11
    11·1 answer
  • A fraction that is less than 5/8 but with the same denominator
    15·1 answer
  • A stopwatch measures time to the hundredth of a second. Which of the following quantities is not possible using this measurement
    12·2 answers
  • $1.80 for 2.25 kg of onions, how many does it cost per kg
    8·1 answer
  • What is the difference between 7.20 dollars and 2.70 dollars In unit prices
    11·2 answers
  • Same thing find the missing number to replace (A)
    13·2 answers
  • 12/15 and 24/30 equivalent fractions
    10·1 answer
  • A cell phone company dropped the price by 7%. Which expression shows the new price of the phones(p)? A 0.07p B p-1.07 C p-0.07 D
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!