Answer:
-5 is more positive than -6. SO bigger, I think means less negative, so -5.
Step-by-step explanation:
Answer:
10.630
Step-by-step explanation:


(5 - ( - 3)^2 = 64
(5 - ( -2)^2 = 49
49 + 64
113

10.630
I hope this helps
f(x) = 2x - 7 This should be the answer!!
If the company orders 27 boxed lunches from a deli for $245.70 and each boxed lunch costs the same amount then the unit cost of each boxed lunched is $9.1.
<h3>What is the unit cost of each boxed lunch?</h3>
Given that;
- 27 boxed lunches from a deli cost $245.70
- Cost of 1 box = ?
To determine the unit cost of each boxed lunch, we say;
Cost of each box = $245.70 ÷ 27
Cost of each box = $9.1
Hence, if the company orders 27 boxed lunches from a deli for $245.70 and each boxed lunch costs the same amount then the unit cost of each boxed lunched is $9.1
Learn more word problems here: brainly.com/question/2610134
#SPJ1