1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leokris [45]
2 years ago
13

The sum of 4 times a number and 9 is equal to 8. Use the variable b for the unknown number.

Mathematics
2 answers:
Alexxandr [17]2 years ago
8 0
Answers
4b+9=8
This is the required statement
romanna [79]2 years ago
7 0

Let the number be b

ATQ,

The sum of 4 times a number and 9 is equal to 8.

  • Sum means addition
  • Times means multiplication

\boxed{ \tt \: 4b + 9 = 8}

You might be interested in
Whats bigger? -6 or -5????? PLZ HELP
monitta

Answer:

-5 is more positive than -6. SO bigger, I think means less negative, so -5.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
In the standard (x, y) coordinate plane, what is the distance, in coordinate units, between (-3, -2) and (5, 5)?
Sav [38]

Answer:

10.630

Step-by-step explanation:

\sqrt(x_{2}  -x_{1})^{2} + (y_{2} -y_{1})^{2}

\sqrt( 5-(-3)^{2} + (5- (-2)^{2}

(5 - ( - 3)^2 = 64

(5 - ( -2)^2 = 49

49 + 64

113

\sqrt113

10.630


I hope this helps

8 0
3 years ago
Anyone know the answer ?
vodomira [7]
Hello
Rational Numbers
7 0
3 years ago
Rewrite y = 2x + 1 in function notation.
Arada [10]
 f(x) = 2x - 7 This should be the answer!!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A company orders 27 boxed lunches from a deli for $245.70. if each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of e
amid [387]

If the company orders 27 boxed lunches from a deli for $245.70 and each boxed lunch costs the same amount then the unit cost of each boxed lunched is $9.1.

<h3>What is the unit cost of each boxed lunch?</h3>

Given that;

  • 27 boxed lunches from a deli cost $245.70
  • Cost of 1 box = ?

To determine the unit cost of each boxed lunch, we say;

Cost of each box = $245.70 ÷ 27

Cost of each box = $9.1

Hence, if the company orders 27 boxed lunches from a deli for $245.70 and each boxed lunch costs the same amount then the unit cost of each boxed lunched is $9.1

Learn more word problems here: brainly.com/question/2610134

#SPJ1

8 0
2 years ago
Other questions:
  • True or False? In an isosceles trapezoid the diagonals are congruent.
    13·1 answer
  • Dr. Smith gives his staff a 1/3 bonus if they exceed the quarterly goal. This extended this quarter they exceeded the goal by 15
    11·1 answer
  • You earn $420 per week. You pay social security taxes of 7.65%, federal taxes of 22%, and state taxes of 5.95%. What is your tak
    5·2 answers
  • What is a measure ∠x
    12·2 answers
  • What is 4sqrt7^3 in exponential form?
    13·1 answer
  • Help!!! I can't solve this!!! Picture is attached.
    14·1 answer
  • -3.5 + x7= -5.2<br><br><br> pls answer
    8·1 answer
  • Find solution to the system of equations below <br>x=-4<br>5x+4y=-16​
    8·2 answers
  • HELP I'll DO ANYTHING
    12·2 answers
  • If Q = {all perfect squares less than 30} and p={ all odd numbers from 1 to 10}
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!