1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alja [10]
1 year ago
11

PLS ANSWER AS SOON AS POSSIBLE

Mathematics
1 answer:
telo118 [61]1 year ago
8 0
Side angle side and yes
You might be interested in
Isabella spent less than $14.00 for glass beads ,paintbrushes ,poster board,and paint she spends $1.68 on beads and $3.96 on pai
Eduardwww [97]
 Your answer is 19.53$ if you do add.
7 0
3 years ago
What is 95% of 120 games?
Basile [38]
The answer to your question is 114
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nancy bought a soft drink for 2 dollars and 9 candy bars. She spent a total of 38 dollars. How much did each
natima [27]

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Because we know that Nancy bought a drink for 2 dollars, and we are just trying to find the cost of the candy bars, we can subtract 2 dollars from the drink from the total cost:

38 - 2 = 36

Now, the 9 candy bars cost 36 dollars, so to find the individual price of each candy bar, we divide 36 by 9:

36 / 9 = 4

So, each candy bar costs 4 dollars

Hope this helps :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The population of fish in a certain lake increases, on average, by 1.8% per year. If there are 950 fish currently in the lake. H
JulijaS [17]
To do this, you must do 950x1.8%, and get the number. Then add that number and 950 to get the amount of fish in it after one year. Repeat those steps 9 more times and you get your answer. In this case, the answer would be 1,313 fish. Your welcome!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Giving 10 brainlist to whoever gets it RIGHT​
lubasha [3.4K]
<h2>0.001276 is the correct answer!</h2><h3 /><h3>10 x 10 x 10 x 10 x 10 = 100,000</h3><h3>127.6 ÷ 100,000 = 0.001276</h3><h3 /><h3><em>Please let me know if I am wrong.</em></h3>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At the end of summer all sandals are marked down by 70%. If a pair of sandals originally cost $19.50, how much will it cost at t
    15·1 answer
  • Find x<br> See picture Below
    7·2 answers
  • At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for
    15·2 answers
  • A store has a sale on paper cups, 200 cups for $15.00. During the sale, what is the unit price per cup?
    12·1 answer
  • What is the relationship between a scientific theory and a scientific law? A theory becomes a law after years of experimentation
    12·1 answer
  • Solve the proportion for X.<br> 5/2.5= <br> X/2<br> 1<br> 4<br> 5.5<br> 6.25
    9·1 answer
  • What is 1 + 1 ????<br><br><br> thank you next (;
    5·2 answers
  • Calculate the area of the rectangle with a base of 15 inches and and an altitude of 7 inches
    14·1 answer
  • (GIVING BRAINLIEST!!)
    5·1 answer
  • A man made a loss of 15% by selling an article for $595. Find the cost price of the article​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!