(x= -4,-2) if you want to know how check out this video (YouTube.com/watch?v=E7bnvVQe_No)
Answer:
37.36%
Step-by-step explanation:
Each year it increases 1.6%.
So year 1 it increases (1+1.6%), year 2 increases (1+1.6%)^2 and so on...
so after 20 years, overall increase is found by 1.016^20 = 1.3736 or increase of 37.36%
please give thanks :)
Answer: Each pen cost $0.75
Step-by-step explanation:
If A LaDawn buys a pack of 10 gel pens and the total cost is $7.50 then you divide 7.50 by 10.
Answer: 0.625
Step-by-step explanation: 5 divided by 8= 0.625
P(-3)= -2(-3) -2
p(-3)= 6-2
p(-3)= 4