1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
loris [4]
2 years ago
12

What is 1 times 3 plus 4 divided by 2?? please help me

Mathematics
2 answers:
Nataly [62]2 years ago
6 0

Answer:

3.5

Step-by-step explanation:

the answer is 3.5, not 5 don't let the "calculator" trick you

Montano1993 [528]2 years ago
3 0

the anwenser is 3.5 hope this helped :}

You might be interested in
Help me with this pls thank you
Crazy boy [7]
It’s -2 if you are looking for the slope.
4 0
3 years ago
What is the answer to this question I’m stumped.
romanna [79]

Answer:

6x = 16

Step-by-step explanation:

We can write this as a proportion

6         8

---- = ----------

2         x

Using cross products

6x = 2*8

6x = 16

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to write 23 minutes after 4
olga_2 [115]
To write 4 as a time you write 4:00,  Then the word after means to add 23 minutes to the 4 so we have 4:23
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer help
Dominik [7]

Answer:

X=50

Step-by-step explanation:

15×2=30

25×2=50

4 0
2 years ago
Zach has a basic cell phone plan that does not include texting. He is going to add a multimedia texting package to his
attashe74 [19]

Package A is less expensive for Zach to send 250 multimedia texts each month.

<u>Step-by-step explanation:</u>

Given that,

Zach plans to send 250 multimedia texts each month.

Package A charges $0.25 per multimedia  text with no monthly fees.

Package B charges $0.20 per multimedia text, but has a  $15 monthly fee.

We need to find out which package is less expensive for Zach to add the plan.

<u>The cost of 250 multimedia texts by package A :</u>

⇒ Number of texts × cost per text

⇒ 250 × 0.25

⇒ 62.5

∴ The package A charges $62.5 for 250 multimedia texts.

<u>The cost of 250 multimedia texts by package B :</u>

⇒ (Number of texts × cost per text) + monthly fee

⇒ (250 × 0.20) + 15

⇒ 50 + 15

⇒ 65

∴ The package B charges $65 for 250 multimedia texts.

The Package A charges $62.5 which is less than package B charge of $65.

Hence, package A is less expensive.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A certain medicine is given in an amount proportional to a patient's body weight. Suppose a patient weighing 150 pounds requires
    11·1 answer
  • Johnathan can jog 3 2/5 miles in 7/8 hour. Found his average speed in miles per hour
    7·2 answers
  • Plz help me...........................
    15·1 answer
  • What is 11.15×20.78?
    14·1 answer
  • Dylan opened a credit card account with $750.00 of available credit. Now that he has made some purchases, Dylan's account only h
    6·1 answer
  • Which expression is equivalent to V8x7y8 ?
    8·2 answers
  • What is the diameter of a circle with the given dimensions d= ft
    5·1 answer
  • Help <br> pls<br> its<br> due<br> tmr<br> pls<br> pls<br> ill give 50 points
    14·2 answers
  • Can I get some help please ​
    5·2 answers
  • What is a unit rate $140 for 18 ft.²
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!