$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Hope this helps you:)
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
The probability that the card is a football card is 20 out of 50 or 40%
the probability that the card is a basketball card is 10 out of 50 or 20%
.01 is the answer to that or one one hundredth