1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jobisdone [24]
2 years ago
12

There are five candies in a bag. Three are chewy, and two are chocolate. You draw a candy, do not replace it, and then draw anot

her. What is the probability of choosing two chocolate candies?
Mathematics
1 answer:
castortr0y [4]2 years ago
4 0

It has been computed that the probability of choosing two chocolate candies is 2/25.

<h3>How to calculate probability</h3>

The probability of choosing the first chocolate candy will be 2/5.

The probability of choosing the second chocolate candy will be 1/5.

Therefore, the probability of choosing two chocolate candies will be:

= 2/5 × 1/5

= 2/25

Learn more about probability on:

brainly.com/question/25870256

You might be interested in
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST !!!!!!! 28 pts
anyanavicka [17]

Answer:

It costs $34 to buy a box of 64 markers.

Step-by-step explanation:

Check whether we are working with a direct proportion, in which case the comparison between the price and the number of markers would be the same.

$ 14  ÷  24  =  $0.58   and   $ 7 ÷  10  =  $ 0.70

The prices differ, so they are not directly proportional.

The reason is that both prices include the price of the box, which is the same. This can be thought of as the constant.

If you were to draw a graph of price (on the  y -axis) and number of markers (on the  x -axis) you would get a straight line where the  

y -intercept would be the price of the box and the slope would be the price of a marker. (rate of change of price)

Let's find the slope.

m = (y _2 − y _1 /x _2 − x _1)

m  =  ($14 −$ 7 /24− 10)  =  ($ 7 /14  markers)  =  $ 0.50 / marker

Therefore each marker costs  

$ 0.50  or  50 c

the price of  64  markers is:

64  ×  0.5 =  $ 32.00  ←  this is just the markers,

How much does the box cost? Consider  

$ 7  for  10  markers at  $ 0.50  each

$ 7  −  10  ×  $ 0.50  =  $ 7 −  $ 5  =  $ 2

The box itself costs  $2

The total cost of  64 markers in a box would be:

$ 2  +  $ 32 =  34#

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Listen Find the area of a triangle whose vertices are (1, 2), (8, 2), and (1, 6
docker41 [41]

check the picture below, you can pretty much count the units off the grid.

recall that A = (1/2)bh.

7 0
3 years ago
Using the given points, determine Δy.<br><br> (-3, -5) and (0, 10)
Jet001 [13]

Answer:

(-3,-5)

Step-by-step explanation:

because it as the information triangle y

3 0
3 years ago
35-4-2-13<br> O C5 (<br> 42) 13<br> o<br> D(<br> 64) -2-13
Radda [10]
Hmmm it’s D I think?
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If y varies directly with x and y = 10 when k = 10, what is the value of x?
Damm [24]

<span><span>y = k *x
</span><span> y=10 ; k=10

10 = 10*x
x = 10/10 = 1</span></span>

x =1


7 0
3 years ago
Other questions:
  • Is it true that the set of integers is a subset of the set of whole numbers
    7·1 answer
  • The distributive property can be applied to which expression to factor 12x3 – 9x2 + 4x – 3?
    11·2 answers
  • Three friends decide that they each want to be able to buy a new boat in five years. Vanore puts $1,000 in a savings account wit
    15·2 answers
  • When I was 10 my sister was half my age, now I’m 30. How old is my sister?
    12·2 answers
  • 3/8 times what equals 1
    14·1 answer
  • What is 2/5 divided by 4
    13·2 answers
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • The figure shown is created by joining three rectangles. Enter the area of the figure, in square centimeters. Round to the neare
    9·1 answer
  • Which number is irrational?
    8·1 answer
  • Write the polynomial in standard form.<br> ( look at photo )
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!