Answer:
The ratio between two values A and B is just the quotient between these two values:
ratio = A/B
a) $280 in 7m
Here the ratio is:
$280/7m = $40/m
This also can be read as:
$40 per meter.
b) 105 miles in 2 hours
Here the ratio is:
105mi/2h = 52.5 mi/h
This also can be read as:
52.5 miles per hour
c) $33 for 5lb
The ratio is:
$33/5lb = $6.6/lb
This can be read as:
$6.6 per pound.
d) 50 pages in 2 hours
the ratio is:
(50 pages)/2h = 25 pages/h
this can be read as:
25 pages per hour.
Answer:




Step-by-step explanation:
We have that:

When we substitute n=1, we get:

When we substitute n=2 we get:

When we substitute n=3, we get:

When we substitute n=n+1, we get:

Now

We expand and simplify to obtain:


Answer:
i have no idea what it is so good luck
Step-by-step explanation: