Answer:
They show as intersections with the x-axis
Step-by-step explanation:
For example, the quadratic y = x² - 1 has roots x = -1 and x = 1.
They show on the graph as intersections of the parabola with the x axis at x = -1 and x = 1.
The square root of 25/9 is 5/3
Step-by-step explanation:
the answer is lbs i think
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
1
Step-by-step explanation:
1) The equation is 1 1/2 ÷ x = 2/3
2) You can multiply 2/3 with 1 1/2 to get your answer
3) 2/3 × 1 1/2 = 1
Hope this helps!