1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mash [69]
2 years ago
5

Mary used Delicious (d) and Golden Delicious (g) apples to make homemade applesauce. Delicious apples are $0.75 each and Golden

Delicious apples are $1.25 each. Mary spent $21.00 on 22 apples.
How many Golden Delicious apples did Mary buy?
Mathematics
1 answer:
alina1380 [7]2 years ago
3 0

Answer:

Mary bought 9 Golden Delicious apples

Step-by-step explanation:

This can be solved by setting up a system of equations. Based on the information given, the equations would be set up as follows.

.75d+1.25g=21.00\\d+g=22

I prefer to solve using substitution, but elimination can be used as well

.75d+1.25g=21.00\\g=22-d

We can now plug in this g value to the first equation

.75d + 1.25 (22-d)=21.00\\.75d + 27.5-1.25d=21\\27.5-0.5d=21\\-.5d=-6.5\\d=13

This means mary bought 13 delicious apples. She bought 22 apples in total,  so the total number minus the amount of delicious apples will give us the amount of golden delicious apples.

22 - 13 = g

9 = g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~`

<em>Let me know if you have any questions! Spread the love. </em>

You might be interested in
Robert can paint a room in 6 hours. Julio can paint a room in 8 hours.how long will it take for the two of them to paint a room
Llana [10]

Roberto paints 1/6 of a room in 1 hour.
Julio paints1/8 of a room in 1 hour.

Working together, they paint (1/6 + 1/8) = (4/24 + 3/24) = 7/24 room per hour.

The reciprocal unit rate is  24/7 hour per room = <em>3-3/7 hours</em> per room.


6 0
4 years ago
What is the factorization of the polynomial below?<br> 5x2 - 35x + 60
natita [175]

Answer:

5(x-3)(x-4)

Step-by-step explanation:

5x^2-35x+60

Start by factoring out a 5:

5(x^2-7x+12)

We need to find two integers that have a product of 12, and a sum of -7:

(-3)(-4)=12

-3-4=-7

We can split -7x into -3x and -4x

5(x^2-3x-4x+12)

Factor each half separately:

5[x(x-3)-4(x-3)]

Since x and -4 are both being multiplied by x-3, we can combine them:

5(x-3)(x-4)

7 0
2 years ago
Help me please and thanks
Diano4ka-milaya [45]
I believe it could be option 1
4 0
3 years ago
What is the approximate distance around the half circle with radius 12 centimeters?
Katarina [22]
You can find the perimeter of a circle by using the radius.
circumference = 2 \pi r
Circumference = 2 \pi x 12
circumference = 24 pi
Since you are only trying to find half of the circle you would divide your answer by 2 

24pi / 2 = 12 pi

12 pi = 37.68

The answer is B. 37.7
4 0
4 years ago
Which expression has the largest coefficient. Will mark brainliest. Plz include explanation.
slamgirl [31]

Answer:

Expression 3

Step-by-step explanation:

State that a coefficient is a multiplicative factor, is a number in front of a variable, in some term of a polynomial.

The coefficients of the expression 3, for example, are 3, 7 and 24.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP! BRAINIEST WILL BE MARK IF RIGHT!
    13·2 answers
  • Find the diameter of a cone that has a volume of 56.52 cubic inches and a height of 6 inches. Use 3.14 for pi.
    5·2 answers
  • Can someone please help me with this!!!!
    9·2 answers
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·1 answer
  • Which of the following best describes the slope of the line below?
    6·1 answer
  • A car can be rented for $85 per week plus &amp;0.10 per mile. How many miles can be driven if you have at most $150 to spend for
    12·1 answer
  • Which of the following relations is not a function?
    13·1 answer
  • Write a similarity statement for the following pairs of triangle. Please answer sensibly​
    12·1 answer
  • Determine the value of X please help
    11·1 answer
  • Hugo works in a shop.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!