1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonbull [250]
3 years ago
5

Pat has a lawn mowing business and has been experimenting with different prices in order to earn the most money. Some of the pri

ces he has tried are listed in the table below. Week Price # of lawns 1 $20.00 2 2 $17.00 7 3 $13.00 18 4 $10.50 33 Write an equation to model the price for a given week if Pat keeps lowering the price at about the same rate. Write a similar equation to model the number of customers per week if the number of customers continues to increase in a similar way. When would Pat achieve the highest revenue?
Mathematics
1 answer:
Anna35 [415]3 years ago
7 0
The data are
<span>Week   Price      # of lawns
1          $20.00   2
2          $17.00   7 
3          $13.00   18
4          $10.50   33
The equation that models the week number and price is
y = -3.25x + 23.25
where x is the week number
y is the price</span><span /><span>
</span>
You might be interested in
a discount amusement park ticket costs 12.95 less than the original price p . write and solve an equation to find the original p
PSYCHO15rus [73]
$31.05 would be the answer to p.
8 0
3 years ago
A 5 inchx 7inch photograph is placed inside a picture frame. Both the length and the width of the frame are 2x inches larger tha
dolphi86 [110]

Answer:24+4x

Step-by-step explanation:

a=5. PHOTO

b=7. PHOTO

a1=5+x. FRAME

b1=7+x. FRAME

Pf=2*(a1+b1)

Pf=2*(5+x+7+x)

Pf=2*(12+2x)

---------Pf=24+4x. - - - - - - PERIMETER OF FRAME

6 0
3 years ago
The energy usage of a light bulb is a function. The input for the function is _________, measured in hours. The output of the fu
Ksivusya [100]

The energy usage of a light bulb is a function.

The input for the function is <u>time</u> measured in hours.

The output of the function is energy usage, measured in Kilo watts.

<u>E</u> (energy) is a function of <u>t</u> (time).

The graph of the function will show energy usage on the <u>y</u> axis and time on the <u>x</u> axis.

6 0
3 years ago
The value of x is ?
Travka [436]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
(System of equations) The difference of two numbers is 3. Their sum is 77. Find the numbers.
AveGali [126]
The 2 numbers are 25 and 52 .
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Rewrite in polar form x^2 + y^2 - 6y - 8 = 0
    14·2 answers
  • Angles between north east and north west are
    11·1 answer
  • What is 30 divided by 50
    5·1 answer
  • Is this sum rational or irrational? Explain.
    15·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $96.75. What is the unit price?
    8·1 answer
  • PLEASE HELP ME ITS DUE REALLY SOON PLZZZZ
    5·1 answer
  • Solve each system by substitution. Show work please.
    6·1 answer
  • URGENT<br> Look at picture to see question
    10·1 answer
  • If 12x-118=98 what is x
    14·1 answer
  • Why is the atmosphere heated unevenly by the sun
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!