1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Feliz [49]
2 years ago
12

Johns family has $12 to spend after buying tickets to the Aquarium. Parking costs $3 an hour.

Mathematics
1 answer:
TEA [102]2 years ago
7 0

Answer:

4 hours

Step-by-step explanation:

4 x 3 =12 or 12÷3 = 4

You might be interested in
If f(x)=3x^2+15, what is the value of f(4).
nignag [31]

f(4) = 3×4^2+15

4^2=16

3×16

48+15

63

f(4)=63

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Material for a dress costs £5.50 per metre.<br> find the cost of 10cm and 70cm
Zielflug [23.3K]

Answer:

<em>The cost of 10 cm and 70 cm are  £0.55 and £3.85 respectively.</em>

Step-by-step explanation:

Material for a dress costs £5.50 per meter.

We know that,  <u>1 meter = 100 cm</u>.

Suppose, the cost of 10 cm material is x and the cost of 70 cm material is y

Now, <u>according to the ratio of "cost" to the "length of material"</u> , we will get.......

\frac{x}{10} =\frac{5.50}{100}\\ \\ 100x=10*5.50=55\\ \\ x=\frac{55}{100}=0.55

and

\frac{y}{70} =\frac{5.50}{100}\\ \\ 100y=70*5.50=385\\ \\ x=\frac{385}{100}=3.85

So, the cost of 10 cm material is £0.55 and the cost of 70 cm material is £3.85

5 0
3 years ago
Jennifer figures that she uses 2 pens per month. she started the year with 10 pens. how do i write the equation that represents
andrew-mc [135]
So it would be 10-2x . X would be the months and it would be -2 because she uses that much per month
5 0
3 years ago
Divided 2) Ellie made $253 for 22 hours of work. She makes $11 per hour so Identify the error:​
patriot [66]

Answer:

Ellie should have made 253$ in 23 hours in time. If she worked for 22 hours, then she made 242$.

Step-by-step explanation:

253$ / 11$= 23 hours

22 hours X 11$= 242 hours

5 0
3 years ago
If you needed only 1 c of milk, what is your best choice at the grocery store? a quart container, a pint container, or a 1/2 gal
Lena [83]
What would be best to buy is the quart container
8 0
3 years ago
Other questions:
  • The snowfall data for Resort A are close to symmetric when they are shown in a box plot. The snowfall data for Resort B are not
    10·2 answers
  • What is the y-intercept of the graph that is shown below?On a coordinate plane, a line goes through points (0, 2) and (3, 0).(3,
    14·2 answers
  • What is 15+12x-5x+4y-7 by combining like terms
    11·2 answers
  • Besides math name a reason why someone would need to find the volume of a cone, and a prism?
    14·1 answer
  • Breyers is a major producer of ice cream and would like to test the hypothesis that the average American consumes more than 17 o
    12·1 answer
  • I need help on this problem.
    10·1 answer
  • What is the product of (2+7i)(2-7i) in the from a+bi
    13·2 answers
  • I need help with this
    12·1 answer
  • Two math classes took the same quiz. The scores of 10 randomly selected students from each class are listed below.
    9·1 answer
  • What are the rules to remember while working with Proportional Relationships?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!