Answer:
$1.25
Step-by-step explanation:
$2.50 / 2 = $1.25 per liter
Answer: the system of equations that represents this situation are
12x + 6y = 180
x = 2y
Step-by-step explanation:
Let x represent the number of hardcover books that were sold in a day.
Let y represent the number of paperback books that were sold in a day.
The discount bookstore sells hardcover books for $12 and paperback books for $6. The total sales that day were $180. It means that
12x + 6y = 180
The number of hardcover books sold that day was twice the number of paperback books. It means that
x = 2y
Well, the best way to solve this would involve the Pythagorean theorem.
First, take the length of the hypotenuse (the string in this case) and square it. Do the same to the side length we are given (the kites height above the ground).
We then subtract the squared height from the squared hypotenuse. We should be left with 1,781m.
All we have to do now is find the square root of 1,781m.
Your answer for b is 42.20189569m.
Answer:
The value of x is incorrect he should be using 28/21 instead of 21/28
Step-by-step explanation:
tan = opp/adj
tanx = 28/21
The value of x is incorrect he should be using 28/21 instead of 21/28
The answer is: [A]: "right [triangle]" .
________________________________________________
Explanation:
________________________________________________
Given: Side lengths:
________________________________________________
" <span>24 in., 32 in., and 40 in " ;
________________________________________________
Divide each side length by "8" ;
</span><span>
24 in. / 8 = 3 in. ;
32 in. / 8 = 4 in. ; and
40 in. / 8 = 5 in. .
_________________________________________________
3 in . , 4, in, 5 in. ; is a "right triangle" ;
since: 3</span>² + 4² = 5² ;
→ 9 + 16 = 25 ;
according to the Pythagorean theorem: " a² + b² = c² " .
_________________________________________________