1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Monica [59]
2 years ago
8

-4x+3<9 help please and show your answer

Mathematics
1 answer:
vladimir1956 [14]2 years ago
8 0

Answer:

X =1,5

Step-by-step explanation:

==>-4x+3<9

==>-4x<9-3

==>-4x<6.

==>x = \frac{6}{4}

==>x =1.5

You might be interested in
A rectangle's length is twice its width. if the perimeter is 120 cm, find the width of the rectangle.
dangina [55]
Let's use the formula to find the perimeter of a rectangle.
2l+2w=120
We know that the length is twice its width; the equation would be:L=2w
We can plug that in to the formula.
2(2w)+2w=120
4w+2w=120
6w=120
120÷6=20=w
Since the length is twice its width, 20×2=40. The length is 40 cm.
The width is 20 cm.
Tell me if this helps!!
4 0
3 years ago
The question is 1/2 of 5 =
Amanda [17]

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

1/2x5=?

5/2=?

2.5=?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is two thousand, six hundred nine dollars and seventy five cents written in expanded notation​
Gnesinka [82]

Answer:

2000+600+9+.75 maybe?

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brittany is saving up to purchase a new Xbox One S ANSWER FOR BRANLIEST Two Controller Bundle (1TB). She has already saved $425
Aleks [24]

Answer:

She will have to mow 7 lawns

Step-by-step explanation:

You do 425 -625 too see how much more money she needs

you get 175 . then each lawn is 25 so 175 divided by 25 is 7 . so she has mow 7 lawns

4 0
3 years ago
Evaluate 3 3/4 ÷ 5/6 =​
jeka94

Answer:

9/2 or 4.5

Step-by-step explanation:

15/4x6/5 = 3/2x3 = 9/2

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jack wants to buy 30 chocolate chip cookies that are $1.25 each. If sales tax is 7.5%. What will Jack’s total bill be?
    5·2 answers
  • On a busy day you clock into work at 6:45 am. You clock out for lunch at 12:30 pm. how long did you work before lunch
    7·1 answer
  • A baker has a container with 1 4 pound of blueberries. The baker wants to use an equal amount of blueberries on 8 desserts. How
    13·1 answer
  • Sales tax rate is 7.375% in New York State, then how much sales tax would you pay in Albany for a $34 pair of pants
    11·1 answer
  • Mrs. Walters buys 5 and 1/4 pounds of strawberries for $8.40. What is the unit cost of the strawberries?
    9·2 answers
  • Help please i wasnt there when we learned this.
    9·1 answer
  • Area of triangle with sides a=8, b= 10, c=7
    9·2 answers
  • The length of a rectangle is 2 ft shorter than 5 times its width, x. The area of the rectangle is less than 100 f12.
    10·1 answer
  • Isabelle has 4 more pairs of shoes than Leon. If Leon has s pairs of shoes, which expression could be used to find how many pair
    12·1 answer
  • Determine whether each triangle with sides of given lengths is a right triangle. Justify your answer by using the
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!