Answer:
2/3
Step-by-step explanation:
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.
Here's a scenario that you can edit to your own advantage. You own a shirt shop. Each shirt sells for 15 dollars, and to make profit annually you need to sell $62,365 worth of shirts. If you've sold 2,000 shirts so far, how many shirts do you need to meet your quota. How many shirts on average per month would you have to sell?
C. Both options A and B will allow him to meet his goal.
Looking at Drake's situation after 4 weeks, he only has $470 saved. By
his original plan, he should have had $500 saved. So he's $30 short of
his goal and has 2 weeks until his originally planned class. If he goes
with option A and takes the later class, he will save an additional $125
which is more than enough to make up the $30 short fall. So option A
will work for him to save enough money for his class. With option B, he
will save $140 for the last 2 weeks of his plan giving him a savings of
$280 for the last 2 weeks. Adding the $470 he's already saved will give
him a total savings of $470 + $280 = $750 which is enough for him to
attend his class. So option B will also allow Drake to attend his
desired class. Both options A and B allow him to meet his goal. Hence,
the answer is "c".
Answer:
5=35
Step-by-step explanation: