1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gala2k [10]
2 years ago
10

The midpoint of AB is )M(7,−5). If the coordinates of A are (6,−7), what are the coordinates of B?

Mathematics
2 answers:
Anettt [7]2 years ago
7 0

Answer:

B(8, -3)

you can consult

Step-by-step explanation:

A(6, -7); B( x, y); M(7;-5)

x=7×2-6=8

y=-5×2-(-7)=-3

Maslowich2 years ago
6 0

Answer:

(8,-3)

Step-by-step explanation:

mid point formula for graph:

(\frac{x_{1}+ x_{2}  }{2} ,\frac{y_{1} +y_{2} }{2} )

(\frac{6+x}{2} ,\frac{-7\\+y}{2} )

\frac{6+x}{2} =7

x is the x cordinate of B which will be

8

TO FIND Y:

\frac{-7\\+y}{2} =-5

y=-3\\

You might be interested in
What is 27ac-9abc+15acf
Oliga [24]
3ac(9-3b+5f) you got to do factorization
5 0
3 years ago
Mark is creating a tarp to cover his new vegetable garden outside. He needs enough nylon to cover the garden which is 10 feet by
Cerrena [4.2K]

Answer:

$91.67.

Step-by-step explanation:  

We have been given that Mark is creating a tarp to cover his new vegetable garden outside. He needs enough nylon to cover the garden which is 10 feet by 8 feet and then he will attach rope along the edges of the nylon to stake it down with.

A. Let us find area covered by nylon by multiplying 10 by 8.

\text{ Amount of Nylon needed to cover the garden}=10\text{ feet}*8\text{ feet}

\text{ Amount of Nylon needed to cover the garden}=80\text{ feet}^{2}

Now let us convert area of needed nylon from square feet into square yard by multiplying 80 by 0.111111.

\text{ Amount of Nylon needed to cover the garden}=80*0.111111\text{ yards}^{2}

\text{ Amount of Nylon needed to cover the garden}=8.88889\text{ yards}^{2}

Now let us multiply 8.88889 by 5.25 to find the cost of nylon cover of the garden.

\text{ Cost of Nylon cover of the garden}=8.88889*5.25

\text{ Cost of Nylon cover of the garden}=46.6666725\approx 46.67

Therefore, the cost of nylon cover will be $46.67.

B. Now let us find length of rope by finding the perimeter of the garden.

\text{Length of rope}=2(10+8)\text{ feet}

\text{Length of rope}=2(18)\text{ feet}

\text{Length of rope}=36\text{ feet}

Now let us find the cost of 36 feet long rope by multiplying 36 by 1.25.

\text{Cost of rope}=36*1.25

\text{Cost of rope}=45

Therefore, the cost of rope will be $45.

To find the total cost to make the cover we will add cost of nylon cover and cost of rope.

\text{Total cost to make the cover}=45+46.67

\text{Total cost to make the cover}=91.67

Therefore, it will cost $91.67 for Mark to make the cover for vegetable garden.

7 0
3 years ago
When moving to the left or west, you ______ 1 for every degrees longitude
Vitek1552 [10]

Answer:

You are subtracting because your going left and how I remember this is latitude flatitude it weird but thats how I remember.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation of the line passing through the point (-8, -4) that is perpendicular to the line given by y= 1/6 x+3.
user100 [1]

Answer:

y+4=-6(x+8)  point-slope form

y=-6x-52 slope-intercept form

6x+y=-52 standard form

Step-by-step explanation:

Slope-intercept form of a line is y=mx+b where m is the slope and b is the y-intercept.

Lines that are perpendicular have opposite reciprocal slopes.

So the slope of y=(1/6)x+3 is 1/6.

The opposite reciprocal of (1/6) is -6.

So the equation for the line we are looking for is in the form:

y=-6x+b         (Since the slope of our new line is -6)

Now we want our line to go through (-8,-4).

So plug that in:

-4=-6(-8)+b

-4=48+b

Subtract 48 on both sides:

-52=b

The equation for the line we are looking for is

y=-6x-52.

Now you could do other forms.

Another one is point-slope form.

We already know it goes through (-8,-4) and a slope of -6.

Point slope form is: y-y1=m(x-x1) where m is the slope and (x1,y1) is a point on the line.

Plug in the information to get:

y-(-4)=-6(x-(-8))

y+4=-6(x+8)

I'm going to do one more form.

Standard form is ax+by=c where a,b,c are integers.

y=-6x-52

Add 6x on both sides:

6x+y=-52

6 0
3 years ago
Robert wants to sew his own tie. The sewing pattern he found shows he needs 60 inches of fabric. If every foot of fabric costs $
hichkok12 [17]

Answer:

60 inches of fabric or 5 feet of fabric will cost $10.00

Step-by-step explanation:

60 in of fabric

1 foot of fabric = $2.00

60 inches to feet = 5 feet

5 * 2.00 = $10.00

5 0
3 years ago
Other questions:
  • X^2-24x+9=0<br><br> Show your work.<br><br> Plz help!
    11·1 answer
  • What is the additive inverse ( opposite ) of -50​
    6·1 answer
  • Given a regular octagon, in how many ways can we color one diagonal red and another diagonal blue so that the two colored diagon
    15·1 answer
  • 1 oz = 16 lb
    8·2 answers
  • The following amounts were deposited in a savings account each month.
    10·2 answers
  • The trams operate using an overhead cable which supplies a high-voltage electric current to the tram. Explain how the electric e
    6·1 answer
  • A) a quadrilateral with 2 pairs of parallel sides
    7·1 answer
  • Find the unit rate. Explain how you got your answer. <br>$1.00 for 6 lemons​
    10·2 answers
  • Find the length of the third side. If necessary, write in simplest radical form.
    14·2 answers
  • What percentage of people spend between 41 and 56 minutes watching TV shows on this streaming service?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!