1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sedbober [7]
3 years ago
11

Solve please solve what does x mean

Mathematics
1 answer:
Zinaida [17]3 years ago
5 0

Answer:

x=65

Step-by-step explanation:

find the angles of the small square by completing the outer ones so the one on the left the missing one is 68 and the other side is 47, so 180= 68+47 + x

180= 115 + x

x= 65

You might be interested in
If a sample proportion is 0.65, which range of possible values best describes
Snezhnost [94]

The range of possible values that best describes an estimate for the population parameter is; (0.5, 0.8)

<h3>How to estimate proportion?</h3>

The range of possible values that best describes an estimate for the population parameter is; (0.5, 0.8).

When we are talking about population parameters, we also have to look at the way of estimating the population, we have to add two extremes and divide by 2.

Thus, the correct one is;

(0.5 + 0.8)/2 = 0.65

Read more about Population parameter at; brainly.com/question/2292917

#SPJ1

7 0
2 years ago
What is the square root of -105 rounded to the nearest integer
Mila [183]
This is an imaginary number = sqrt105 * i  =  10i  ro nearest integer
3 0
3 years ago
Quadrilateral DEFT has vertices D(2, 7), E(-4, 4), F(5, -6), and T(11, -3). What is the best name for quadrilateral DEFT?
Hoochie [10]

Answer:

parallelogram

Step-by-step explanation:

slope of DE = (4-7) / (-4 - 2) = 1/2

slope of FT = (-3 - -6) / (11-5) = 1/2

DE // FT

slope of EF = (-6 - 4) / (5 - -4) = - 10/9

slope of DT = (-3 - 7) / (11 - 2) = - 10/9

EF // DT

7 0
2 years ago
What is the remainder for the synthetic division problem below?
Luden [163]

7 |1 -8 10
X. 7. -7
1 -1 3

A remainder is 3
7 0
2 years ago
Installment Buying TV Town sells a big screen smart HDTV for $600 down and monthly payments of $30 for the next 3 years. If the
VikaD [51]

Answer:

(a). $1465.42

(b). $214.58

Step-by-step explanation:

We have been given that installment Buying TV Town sells a big screen smart HDTV for $600 down and monthly payments of $30 for the next 3 years. The interest rate is 1.25% per month on the unpaid balance.

(a) To find the cost of the TV, we will use monthly payment formula.

R=\frac{Pi}{1-(1+i)^{-n}}, where,

R = Periodic payment,

P = Loan amount,

i = Monthly interest rate in decimal form,

n = Number of total payments.

n=3\times 12=36

1.25\%=\frac{1.25}{100}=0.0125

30=\frac{P*0.0125}{1-(1+0.0125)^{-36}}

30=\frac{0.0125P}{1-(1.0125)^{-36}}

30=\frac{0.0125P}{1-0.6394091578134724264}

30=\frac{0.0125P}{0.3605908421865275736}

10.817725265595827208=0.0125P

0.0125P=10.817725265595827208

P=\frac{10.817725265595827208}{0.0125}

P=865.41802124766617664

P\approx 865.42

We know that total cost of TV would be equal to down payment plus amount of loan that is:

865.42+600=1465.42

Therefore, the total cost of the TV would be $1465.42.

(b). First of all, we need to find total amount paid in 3 years by multiplying amount of each monthly payment by 36 (3 years equal to 36 months).

\$30\times 36=\$1080

To find the total amount of interest paid, we will subtract amount of loan from total payment.

\$1080-\$865.42=\$214.58

Therefore, the total amount paid in interest would be $214.58.

8 0
4 years ago
Other questions:
  • I need answers for 1 , 2, 4​
    11·1 answer
  • How do you simplify 2(3p-4)+5
    6·2 answers
  • PLZ HELP 20 MIN LEFT ON MY HW IDK HOW TO DO THIS I KEEP GETTING THE WRONG SAME ANSWER
    10·1 answer
  • Match the graph with the correct equation
    6·1 answer
  • At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does 1 pound cost?
    7·1 answer
  • Please help me solve this question
    13·1 answer
  • Boris rented a truck for one day. There was a base fee of $16.99, and there was an additional charge of 88 cents for each mile d
    14·1 answer
  • What are other ways that people may feel when expressing who they are as a person? How does this impact their self-
    9·1 answer
  • Graph the integers and their opposites.<br><br> -2
    5·2 answers
  • I need this algrba hw done by tonight! It’s easy 40 points!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!