1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nadusha1986 [10]
2 years ago
11

Seven people are going to share an 84-ounce bottle of soda. How many ounces will each person get to drink? Choose the correct eq

uation and answer for this situation.
7 ÷ 84 = 84/7 = 12 ounces
84 ÷ 7/84 = 1/12 ounces
7 ÷ 84 7/84 = 1/12 ounces
84 ÷ 7 = 84/7 = 12 ounces
Mathematics
2 answers:
kupik [55]2 years ago
6 0

Hii, im Nat here to help.

Known: 7 people are sharing, 84 ounce,

So, since we are sharing, we have to divide.

So let's note whats know and whats unknown

Known:

Splitting evenly

7 people

84-ounce soda

Need to know:

How much each person will get

how many ounces each

So the first step would to divide 84, since there are 84 ounces, by 7, since there are 7 friends.

84÷7

Now, can 7 go into 84 without going over? Yes!

7x12=84

We would write 12, since 84 divided by 7 is 12.

And since 7x12 is exactly 84, we have no more steps

Hence,the answer would be 12.

Happy learning!

~Learning with Natalia~

:D

kati45 [8]2 years ago
5 0

Hii! It's your sister,Nat, again :>

So we know if they are going to spilt it evenly, we have to divide.

So let's write down what we know and what we need to know

<em>Known</em>

  • <em>Splitting</em><em> </em><em>evenly</em><em> </em>
  • <em>7</em><em> </em><em>people</em><em> </em>
  • <em>84-ounce</em><em> </em><em>soda</em><em> </em>

<em> </em><em> </em><em> </em><em> </em><em> </em><em>Need</em><em> </em><em>to</em><em> </em><em>know</em><em> </em>

<em> </em><em> </em>

  • <em>How</em><em> </em><em>much</em><em> </em><em>each</em><em> </em><em>person</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>get</em>
  • <em>how</em><em> </em><em>many</em><em> </em><em>ounces</em><em> </em><em>each</em><em> </em>

<em>So</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>first</em><em> </em><em>step</em><em> </em><em>would</em><em> </em><em>to</em><em> </em><em>divide</em><em> </em><em>84</em><em>,</em><em> </em><em>since</em><em> </em><em>there</em><em> </em><em>are</em><em> </em><em>8</em><em>4</em><em> </em><em>ounces</em><em>,</em><em> </em><em>by</em><em> </em><em>7</em><em>,</em><em> </em><em>since</em><em> </em><em>there</em><em> </em><em>are</em><em> </em><em>7</em><em> </em><em>friends</em><em>.</em>

<em>Let's</em><em> </em><em>see</em><em>!</em>

<em>Can</em><em> </em><em>7</em><em> </em><em>go</em><em> </em><em>into</em><em> </em><em>84</em><em>?</em><em> </em><em>(</em><em>without</em><em> </em><em>going</em><em> </em><em>over</em><em>)</em>

<em>Yes</em><em> </em><em>indeed</em><em>!</em>

<em>7x12</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>84</em><em>. </em><em>(</em><em>hints</em><em> </em><em>to</em><em> </em><em>why</em><em> </em><em>it's</em><em> </em><em>12</em><em>)</em>

<em>So</em>

<em>We</em><em> </em><em>would</em><em> </em><em>write</em><em> </em><em>12</em><em> </em>

<em>And</em><em> </em><em>since</em><em> </em><em>7x12</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>exactly</em><em> </em><em>84</em><em>,</em><em> </em><em>we</em><em> </em><em>have</em><em> </em><em>no</em><em> </em><em>more</em><em> </em><em>steps</em>

<em>Hence</em><em>,</em><em>the</em><em> </em><em>answer</em><em> </em><em>would</em><em> </em><em>be</em><em> </em><em>12</em><em>.</em>

<em>Happy</em><em> </em><em>learning</em><em>!</em>

<em>~</em><em>Learning</em><em> </em><em>with</em><em> </em><em>Natalia</em><em>~</em>

You might be interested in
Solve the system by elimination 4x-y=2 and x+3y=7
alexdok [17]

Answer:

x=1 y=2

Step-by-step explanation:

Isolate x for 4x -y=2: X=2+y/4

Substitute x= 2+y/4

(2+y/4 )+3y=7

simplify 2+13y/4=7

Isolate y for 2+13y/4=7

y=2

Forx= 2+y/4

Substitute y = 2

x= 2+2/4

Simplify

X=1

3 0
1 year ago
An ostrich run 6 mile in12 minut how far he could come in 40 minutes
bogdanovich [222]

The ostrich can run 20 miles in 40 minutes.

<u>Solution:</u>

Given that, An ostrich run 6 mile in 12 minutes

We have to find how far he could come in 40 minutes

Now, according to the given information  

Ostrich runs 6 miles ⇒ 12 minutes

Then, “n” miles ⇒ 40 minutes

Now, by criss cross multiplication we get,

\begin{array}{l}{\rightarrow 6 \times 40=n \times 12} \\\\ {\rightarrow 40=n \times 2} \\\\ {\rightarrow n=20}\end{array}

Hence, the ostrich can run 20 miles in 40 minutes

8 0
2 years ago
Which number line correctly graphs the numbers in the list?​
Oksana_A [137]

Answer:

the first option

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
The teacher asked 4 students to measure 4 different objects. The table shown represents their measurements. Which student had th
Maru [420]

Student 4 has the largest percent error.

Step-by-step explanation:

The percent error of a measurement is given by

p=\frac{|x-x_{true}|}{x_{true}}\cdot 100

where

x is the value of the measurement

x_{true} is the actual value

For student 1:

x=49\\x_{true}=50

Percent error:

p=\frac{|49-50|}{50}\cdot 100=0.02\cdot 100=2\%

For student 2:

x=25.5\\x_{true}=25

Percent error:

p=\frac{|25.5-25|}{25.5}\cdot 100=0.0196\cdot 100 = 1.96\%

For student 3:

x=7.5\\x_{true}=8

Percent error:

p=\frac{|7.5-8|}{8}\cdot 100=0.0625\cdot 100 = 6.25\%

For student 4:

x=2.1\\x_{true}=1.6

Percent error:

p=\frac{|2.1-1.6|}{1.6}\cdot 100=0.3125\cdot 100 = 31.25\%

So, student 4 has the largest percent error.

Learn more about errors:

brainly.com/question/2764830

#LearnwithBrainly

4 0
3 years ago
frank rented a truck for one day. There was a base fee of 14.95, and there was an additional charge of 78 cents for each mile dr
Gemiola [76]
Answer : 153 miles

Explanation : first take 134.29 & subtract the 14.95 base fee which give you 119.34 . now divide 119.34 by 78 which gives you 1.53. so he drove 153 miles.
equation : 14.95+ 0.78x = 134.29 . to double check just multiply 153 x 0.78 and add $14.95 which gives us the total of $134.29
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Thomas loves tomatoes. He plans to fill the container shown below with soil to grow his own tomato plants. The dimensions of the
    15·2 answers
  • Which series of transformations take the graph of f(x)=4x+9 to the graph of g(x)=−4x+7 ?
    12·2 answers
  • I do not understand this, can anyone help me out?
    15·1 answer
  • So umm I’m dumb and I need help with this problem
    6·1 answer
  • Write in point-slope form an equation of the line that passes through the point (8, 9) with slope 7.
    10·1 answer
  • Question 11 pts What are the image points of pre-image point (-3, 0) under the following transformations: Reflection over the y-
    10·1 answer
  • Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?
    15·1 answer
  • HELP ME PLeaseee!!!!
    15·2 answers
  • Can someone pls help me
    11·2 answers
  • The graph shows the function f(x)= |x-h| + K. What is the value of h ?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!