1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
just olya [345]
2 years ago
12

Rate to unit rate, what is the unit rate of a case of 24 bottles of water for $4.99 ?

Mathematics
1 answer:
Free_Kalibri [48]2 years ago
8 0
It will be around 20 cents per bottle!

Have a nice day!
You might be interested in
A parallelogram has an area of 216.24 cm2 and a height of 15.9 cm. How long is the base of the parallelogram
sesenic [268]
The base would be 13.6 cm long, if you divide the area by the height you will get the base.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help and thanks in advance <br><br><br> Add 0.65 and 0.24. How many tenths are in the sum?
elena-s [515]
There are 8 tenths in the sum. .65+.24 is .89. tenths are the first digit to the right of the decimal. 80 and 8x10=80
6 0
3 years ago
Help please :) show work
Tju [1.3M]
60% of 6,800 is 4,080 so they sold 4,080. 60
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The distance be<br> Find the distance between P and Q
Lelu [443]

9514 1404 393

Answer:

  10

Step-by-step explanation:

The distance formula is useful.

  d = √((x2 -x1)^2 +(y2 -y1)^2)

  d = √((7 -1)^2 +(12 -4)^2) = √(6^2 +8^2) = √(36 +64) = √100

  d = 10

The distance between P and Q is 10.

_____

<em>Additional comment</em>

You may recognize the run : rise ratio of 6 : 8 = 3 : 4. This suggests a 3-4-5 right triangle with a scale factor of 2. If you're familiar with that Pythagorean triple, you can write down the answer as soon as you see the rise and run numbers.

4 0
3 years ago
*/ Dunkin donuts is selling a 12 muffins for $3.60. What is the unit price per muffin? ***
AURORKA [14]

Answer:

0.3

Step-by-step explanation:

3.60 divided by 12

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a garage floor measures 150 feet by 120 feet. a scale drawing of the floor on grid paper uses a scale of one unit : 15 feet. wha
    11·1 answer
  • Mom’s muffin recipe uses 10 ounces of berries for 2 dozen muffins grandma’s muffin recipe uses 12 ounces of berries for 3 dozen
    6·1 answer
  • F(x)=x+4and g(x)=x^3,what is (g f)(-3)
    9·2 answers
  • State the domain and range of the relation { (-3,2),(4,1)(0.3),(5,2),(2,7)} .Then determine whether the relation is a function.
    8·1 answer
  • What is the average rate of change of the function f(x)=5(2)^x from x = 1 to x = 5?
    9·1 answer
  • A line passing through the point (12, -5) has a slope of 1/3
    15·1 answer
  • Helpppppp<br> Show workings
    5·1 answer
  • The length of a swimming pool would be about
    8·1 answer
  • Can any body answer these ???
    10·1 answer
  • 2(x+1)^2 +4(x+1)+7 as a simplified polynomial
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!