1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IgorLugansk [536]
2 years ago
11

What is 2x+8y in distributive property

Mathematics
2 answers:
Paul [167]2 years ago
8 0
2(x + 4y) hope this helps!
Alja [10]2 years ago
3 0
2(x+4y) so when you distribute the 2 you will get 2x + 8y
You might be interested in
Nine times the difference of a number and 4 is the same as the product of 2 and the same
nevsk [136]

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

9(x - 4) = 2(x + 10)

9x - 36 = 2x + 20

7x = 56

x = 8

Please mark as brainliest :)

6 0
3 years ago
Chloe received 86% on her first test, a 47/50 in her next test, and a 0.89 on her third test. List her percentages in order from
Mumz [18]

Answer:

  84%, 86%, 89%

Step-by-step explanation:

The three numbers, expressed as percentages, are ...

  • 86%
  • (47/50)×100% = 84%
  • 0.89×100% = 89%

Smallest to largest, they are 84%, 86%, and 89%. In the original form, they are 47/50, 86%, and 0.89.

7 0
3 years ago
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the
katen-ka-za [31]
Cost per kg=(total cost)/(total kg)


total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24

total cost=10+24=$34

total kg=2+8=10

cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
4 0
3 years ago
Find the average of the following numbers:<br><br> −34 and −37
OverLord2011 [107]

Answer:-35.5

Step-by-step explanation:

-34 + -37 = -71

-71 divided by 2 = -35.5

5 0
3 years ago
Need ASAP 20 points !
AlladinOne [14]

Answer:

X = 116

Step-by-step explanation:

Total heptagon angle = 900

124 + 120 + 122 + 136 + 144 + 138 = 784

900 - 784 = 116

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A student spends 17/35 of his pocket money on transport and fruits. He spends 5/6 of the remainder on sweets. What fraction of h
    8·1 answer
  • Figure PQR is an equilateral triangle with a semicircle attached to it. What is the perimeter of figure PQR? Use 3.14 to approxi
    9·1 answer
  • Ethan's class is handing out balloon arrangements consisting of 4 balloons each. Each balloon has an equally likely chance of be
    10·2 answers
  • What is 32% as a fraction in simplest form
    8·2 answers
  • (4/3 • y 2/3) ^ -1/2 = ( y^2) ^ -1/2=
    7·1 answer
  • The NFL office discovered data covering attendance at professional football games in the late 1940s and early 1950s. The game wi
    12·1 answer
  • Arif's backyard is 22 by 36 meters. He wants to put a flower garden in the middle of the backyard, leaving a strip of grass of u
    12·1 answer
  • Given f(x) = -x - 2, find x when f(x) = 12.
    10·1 answer
  • Is this correct? Or wrong
    11·2 answers
  • If Joe started his trip driving an average speed of 50 miles per hour, about how many hours would it take to travel 410 miles? I
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!