1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anton [14]
2 years ago
11

How many groups of 3/4 are in each of the following quantities A.11/4 B.6 1/2

Mathematics
1 answer:
Blababa [14]2 years ago
3 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Use the function g(x)-x+2 with initial values of 4, 2, and 1. What happens
kolezko [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

The given function is , g(x)= - x + 2

For values of ,   is the sequence, -2,4,-2,4,-2,4........

For values of ,   is the sequence, 0,2,0,2........

For values of ,   is the sequence, 1,1,1,1,........

For initial value, of 4,the sequence converges to two values that is -2, 4.

For initial value of 2, the sequence again converges to two values which are 0,2.

For initial value of 1, the sequence converges to one value which is 1.

→→First Iterative value that is (-2)=Second iterative value (0) + 2 ×Third iterative value(1)

→→ First Iterative value that is (4)=Second iterative value (2) + 2 ×Third iterative value(1)

4 0
3 years ago
Work out the value of x-y
krek1111 [17]

Answer:

x=5

y=3

Step-by-step explanation:

easy question to solve

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many solutions over the complex number system does this polynomial have?
erastova [34]
5 solutions.

The number of complex solutions (roots) of a polynomial function is the degree of the polynomial.
5 0
3 years ago
PLEASE HELP DUE SOON
vaieri [72.5K]

Answer:

I got 7%

Step-by-step explanation:

110 x .15 = 16.5

110-16.5=93.5

93.5 x .10 = 9.35

93.5 + 9.35= $102.82

Thats the discount price

110 - 102.82 + 7.18

7.18/102 = .0698

.0698 x 100 = 6.98

7%

I have this on my middle school test and it's my first time doing it so yea. I hope it helps even if it's already too late.

I had to edit it beforee

7 0
2 years ago
Samuel is going to a carnival that has games and rides. Each game costs $2 and each ride costs $5. Samuel spent $60 altogether o
Stells [14]
Think of it as a problem with only the equations so we know the exact numbers of each ride and each cost now we need to do some division and multiplication
2 games and 4 rides
6 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help please help
    9·2 answers
  • The graph shows the relationship between the volume of a rectangular prism and the volume of a square pyramid with an identical
    10·2 answers
  • What is the area of the shaded triangle?
    9·1 answer
  • You earned $75 for working at a grocery store for 5 hours on a saturday. what is the unit rate,
    15·2 answers
  • 50 point HELP ASAP Question: A rectangle has sides measuring (3x + 8) units and (6x + 5) units.
    9·1 answer
  • 5. Solve the equation z^2 + 4z - 9 = 0 by completing the square.
    13·1 answer
  • Yasmin uses 4 cups of papaya juice for every 6 cups of pineapple juice. If Yasmi already has 24 cups of pineapple juice, how man
    11·1 answer
  • In a statewide lottery, one can buy a ticket for $1. With probability .0000001, one wins a million dollars ($1,000,000), and wit
    11·1 answer
  • I need help with this please
    6·2 answers
  • Can someone help me with these two problems and show work please !!
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!