1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laila [671]
2 years ago
13

ANSWER ASAP PLEAZE AND SHOW WORK

Mathematics
1 answer:
Gwar [14]2 years ago
5 0

Answer: x^(5/6)

Step-by-step explanation: screenshot

You might be interested in
What is the answer for “round 756,04 to the nearest tenth
777dan777 [17]
If you mean 756.04, the answer is 756.0. 4 is closer to 0.

5 Or More, raise the score
4 Or Less, let it rest
7 0
3 years ago
7^2+7^7 answer in exponential form
Helen [10]
It could also be 8.23592 x 10 ^ 5

5 0
3 years ago
If two fair dice are rolled, find the probability of a sum of 6 given that the roll
Aliun [14]

Total outcomes of two rolled dice = 6 x 6 = 36

Possibilities for sum of 6 are 3 + 3, 4 + 2, 2 + 4, 5 + 1, 1 + 5. So total possibilities for sum of 6 are five.

<span>Hence the probability for the sum of 6 = 5/36</span>

7 0
3 years ago
Manert’s grandfather put $4100 in the bank for him when he was born. The account has been earning 6.5% interest compounded annua
Travka [436]

Answer:

Ans: $19,793

Step-by-step explanation:

Compound interest:

A = P(1+6/100)²⁵

= 4100(1+0.065)²⁵

=19,793

3 0
2 years ago
The steak is priced at 4 pounds for $2. How much is the steak per pound?
grin007 [14]
The answer is 2 pounds for $1 because you divide 4 by 2 then divide 2 by 2 so 2 pounds for $1.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Brown has own bakery he baked 5 cakes per day due to occasional christmas story to be in the whole christmas week how many cakes
    8·1 answer
  • Which of these are inequalities? choose 3 ​
    5·1 answer
  • Your gym teacher needs to put 96 students into 12 equal groups. Complete the equation to show which operation to use and how man
    9·1 answer
  • FREE POINTS: I need the answer and explanation very soon! Please please hurry
    9·2 answers
  • Find the value of x (circles)
    13·2 answers
  • Sam uses 2/3 cup of sugar to make cookies. How many cups will Sam use to make five batches. Write your answer in two ways. Impro
    9·1 answer
  • Which value represents a horizontal shift (left and right) in the following function y=a*sin(bx-c)+d
    5·1 answer
  • The cost of 3 scarves is $80.25. What is the unit price?
    9·2 answers
  • Help w hs geometry pls
    15·1 answer
  • The cost of the fruit is given by the function y= 3x+1, where x is the number of fruits and y is the total cost. Find the
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!