1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
likoan [24]
2 years ago
6

What’s the correct answer for this question ?

Mathematics
1 answer:
Pavlova-9 [17]2 years ago
6 0

Answer:

p = 2700x + 44000

Step-by-step explanation:

Hope it helps

;)

<3

You might be interested in
swati won a Computer game that she played with matt. The sum of the scores was 754. The difference of there scores was 176. How
klio [65]

<u>Answer:</u>

Swati - 465 , Matt - 289

<u>Explanation:</u>

Let Swati's score be x and Matt's score be y.

Since Swati won the game her score is obviously higher.

We are given the sum and difference between their scores which we can write as , x + y = 754 and x - y = 176.

Solving these two equations by adding them we get 2x = 930 so x = 465. Substituting x in x - y = 176 we get y = 289

Thus Swati scored 465 points and Matt scored 289 points.

5 0
3 years ago
1 BRAINLIEST and 10 points!
erastovalidia [21]

Answer:

≈40.25 Feet

Step-by-step explanation:

The diagnal length of the orchard is the hypotenuse of the triangal with side lengths of 36 and 18.

Therefore, to calculate that, set the hypotenuse as x.

36²+18²=x²

√1620≈ 40.25yards

If I'm wrong I'm so sorry!  I'm wrong sorry

If I'm right Thank you

(lost)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
C+4c=15 what’s the answer?
Fynjy0 [20]
C=3 that’s the answer I think
4 0
3 years ago
-10k+16-7(5k+8)- Simplified
Lera25 [3.4K]

Answer:

-45k+72

Step-by-step explanation:

-10k +5k= -5k

16-7(-5k+8)

9(-5k+8)

-45k+72

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A club charges $40 for membership fee and $3/hour for using it. If he used the club for 60 hours what is the total cost.
Arlecino [84]
Total cost is 220 dollars. This is because 3 times 60 is 180 and plus membership fee of 40 dollars is 220 dollars.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve <br> X^2+5x+6=0<br><br> Please help
    7·1 answer
  • Riverview Farms sold a combined total of 396 watermelons and cantaloupes. they sold 126 more watermelons than cantaloupes. Use n
    10·2 answers
  • Like please help I’m a dummy Yesterday Jack drove 35 1/2 miles used 1 1/4 gallons of gasoline what is the unit rate for miles pe
    8·1 answer
  • Devon paid for 4 pounds of bananas with a $10 bill. He got back $4.00. What was the cost of 1 pound of bananas?
    11·1 answer
  • Find the distance between each pair of points. Round your answer to the nearest tenth. (-6, -5) and (2, 0)
    7·1 answer
  • Are 11/50 and 0.22 equivalent
    13·1 answer
  • . Which three-dimensional figure is modeled by the net below?
    11·2 answers
  • Each large rectangle below represents one whole.
    8·2 answers
  • To gain a pass a student needs to achieve a mean of at least 60% in eight tests. In the first seven
    11·1 answer
  • 20 friends compared the number of text messages they sent in a day. The results are represented in the table below:
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!