9.80 / 20 = 0.49. Justin payed $0.49 per pound. :P
Answer:
3.52
Step-by-step explanation:
do 4.40*.20. youll get .88, then subtract .88 from 4.40. pls give brainliest
Answer: $33.00
Step-by-step explanation:
Given
Mr. Claussen needs 15 Pounds of ground beef
It is stated that 2 pounds of beef cost $4.40
Using unitary method
1 Pound cost 
For 15 pounds it is

Thus, he has to spend $33 for 15 pound meat
Distributive property
Step-by-step explanation:
Distributive property says that x(y + z) = (x*y) + (x *z)