1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lana71 [14]
2 years ago
12

Billy is going to share 2 1/2 pizzas with

Mathematics
1 answer:
svet-max [94.6K]2 years ago
4 0

Answer:

5/6

Step-by-step explanation:

2 1/2 -> 5/2

5/2 divided by 3, which is 0.83333333333

0.83333333333 as a simplied fraction is 5/6

You might be interested in
when a pen is sold at a discount of 15%.There is a gain of rs 10.But if it is sold at 25% discount there is a loss of rs 2.Find
Svetradugi [14.3K]

When a pen is sold at a discount of 15% there is a gain of rs 10

When the pen is sold at 25% discount there is a loss of rs 2

Therefore the mark price of the pen can be calculated as follows

15% = c.p + 10 rs

25 % = c.p - 2 rs

25%-15% = 10 rs +2 rs

10% = 12 rs

10/100 = 12 rs

0.1= 12 rs

12/0.1

= 120 rs

Hence the mark price of the pen is 120 rs

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a new movie release, the ratio of kids' tickets and adults' tickets is 4:5. If 16 kids' tickets are sold, what is the combine
katrin [286]
The answer is 16:17!
8 0
2 years ago
N a bag, there are cards each with one of the numbers {1, 2, 3, 4, 5} written on them. Kenneth reaches into the bag, selects a c
Free_Kalibri [48]
25% is the answer. Brainlest plz.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 5 divided by 8605
nikitadnepr [17]
1721 is the answer to 8605 divided by 5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please please help please please ASAP please I'm begging you please I have 10 minutes please y'all help please any ACE that can
Fofino [41]

Answer:

MN

Step-by-step explanation:

ML:RQ = MN:RS = LN:QS (corr side, similar triangles)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you factor b^2-81
    6·1 answer
  • Factor the expression x^2-x-42
    12·1 answer
  • Can someone help me please . (Maths)
    12·2 answers
  • A 16- fl oz bottle of juice cost $2.00. What is the unit cost ?
    10·2 answers
  • Which one of these numbers is not like the others 21,15,6,16,and27
    7·1 answer
  • Guess what... I need more help again...!!1
    11·1 answer
  • Please show me how to COMPLETELY factor this expression.
    9·1 answer
  • Lines k and l are parallel and the measure of angle ABC is 22 degrees. Find the measure of the other angles.
    14·2 answers
  • How can i explain for the question???
    12·2 answers
  • F=1.8C+32 solve for given variable
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!