1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Murrr4er [49]
2 years ago
7

Need helppp hurry please i only have 1 check answer

Mathematics
1 answer:
Angelina_Jolie [31]2 years ago
8 0

Answer: 1

Step-by-step explanation: 3z+6 you subtract 6 from each side which gives u 3z=3 then u divide so 3 divide by 3 is one or just z

You might be interested in
PLEASE ANSWER I REALLY NEED IT I WILL GIVE 25 POINTS
jonny [76]

Answer:

I don´t know fully but you add by ones on top and add by threes on the bottom

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
In a 650g bag of mixed dried fruits, the ratio of mangos to apples to pears is 12:8:6 by mass. Determine the masses of the mango
Virty [35]

Answer:

mass of mangos = 300g

mass of apples = 200g

mass of pears = 150g

Step-by-step explanation:

lets first reduce the ratio

12:8:6

is the same as

6:4:3

this means the the denominator of our fractions will be 6 + 4 + 3 = 13

hence

mangos = 6/13 of 650g

6/13 * 650 = 300

apples = 4/13 of 650g

4/13 * 650 = 200

pears = 3/13 of 650g

3/13 * 650 = 150

7 0
3 years ago
Amanda only has $30 to buy pens and notebooks. Each pen costs $2. Each notebook coats $3. Which of the following graph represent
sineoko [7]

Answer:

3p + 8n,    12p + 2n,    9p+4n,    6p+6n

8 columns bar graph.

Step-by-step explanation:

$2 = pen

$3 = notebook

This could be written as a bar graph in multiples of $6.00 along y axes.

3 pens + 8 notebooks. Then 12 pens + 2 notebooks.

Then 9 pens + 4 notebooks . Then 6 pens + 6 notebooks

3p + 8n,    12p + 2n,    9p+4n,    6p + 6n

3p = $6

8n = $24

12p = $24

2n = $6

9p = $18

4n = $12

6p = $12

6n = $18

and so on...

4 0
2 years ago
Price ($)87654321Price of CupsFind the unit rate ofthe price per cup.$[?]$54 cups 1 cup=Give your answer asa decimal.
Yanka [14]

Solution

Given the question in the image, the following are the solution steps to answer the question.

STEP 1: Write the formula for slope

m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

STEP 2: Pick two points

STEP 3: Find the unit price per cup

Since 4 cups cost $5, one cup will cost

\frac{5}{4}=\text{ \$}1.25\text{ per cup}

Therefore, the answer is $1.25

8 0
1 year ago
1. Thales, an ancient Greek mathematician, and philosopher used certain triangles to find the height of unknown objects. He wait
charle [14.2K]
An equilateral triangle.

all sides are the same so the higth of the object will be the same as length of the shadow.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Veronique has a spinner with three sections of equal size, red (r), green (g), and blue (b).The spinner is spun twice. The sampl
    14·2 answers
  • 38.91 what is the value of 8
    7·1 answer
  • Q. You're on a residential construction team doing
    5·1 answer
  • Here is a net made of right triangles and rectangles. All measurements are given in centimeters. Three rectangles in a row measu
    15·1 answer
  • Help me pls :( I don't understand it!!
    10·1 answer
  • N(17+x)=34x-r solve for x
    12·2 answers
  • Solve -(x-2)(x-7) using the FOIL Method. Include steps
    10·1 answer
  • The sum of the measures of two angles in a triangle is 98°. What is the measure of the third angle?
    8·2 answers
  • Mary spent $4 more than 1/8 of her original amount of money on a bag. She then
    15·1 answer
  • How many years will it take for $2000 to double at a simple interest rate of 8%?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!