1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
a_sh-v [17]
3 years ago
13

Perform the indicated operation. Show steps

Mathematics
2 answers:
kondor19780726 [428]3 years ago
8 0

Answer:

x³ + 3x² - x + 5

Step-by-step explanation:

h(x) + g(x)

= x³ + 3x² - x + 5

VikaD [51]3 years ago
4 0

Answer:

...........................................

You might be interested in
Chelsea's little brother packs 7 toys in his bag. If each toy weighs 1 3/4 ounces, how many ounces does his bag weigh?
aivan3 [116]
It would way 7 3/4 ounces Hope it helped
4 0
3 years ago
The coordinates of the point where the lines y= 2x- 3 and<br> y=5 intersect are?
zepelin [54]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
If a person blinks their eyes once every 3 minutes on the average, then how many times
Paha777 [63]

Answer:

480

Step-by-step explanation:

If a person blinks every 3 minutes, there is 60 minutes in 1 hour. So, multiply 60 by 24 (hours a day), 60 x 24 = 1440 minutes.

1440/3 = 480

5 0
3 years ago
2. The cost of a computer has been discounted by $239, so that the sale price is $1230.
Afina-wow [57]

Answer:

5 dolla footlong

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A different rectangle has a diagonal of 60 yards and a height of 40 yards.find the width of the rectangle rounded to the nearest
Debora [2.8K]

Answer:

2159.6 i think

Step-by-step explanation:

i used a rectangle calculator

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Tanya has a garden with a trench around it. The garden is a rectangle with length 212m2 \dfrac12 \text{m} 2 2 1 ​ m 2, start fra
    15·1 answer
  • X+y-3z=8 <br> Slove for x
    6·2 answers
  • Find the value of c that makes the trinomial a perfect square.
    15·2 answers
  • The cost per hour for making and decorating is given by th matrix below. Which product does it cost $6.50 to bake and decorate 1
    10·1 answer
  • Combine terms: 12a + 26b -4b – 16a
    9·2 answers
  • I bad at division<br> i was good at it in 2nd grade but then i lost it
    10·1 answer
  • Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49. a. What is the unit price? b. Wh
    12·1 answer
  • Theorem 8.9 : The line segment joining the mid-points of two sides of a triangle is parallel to the third side.
    7·1 answer
  • Express the values below I’m scientific notation 52,800g, 255.6m, 0.04109cm!?
    13·2 answers
  • Which of the following sequences represents a geometric sequence?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!