1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andre [41]
2 years ago
14

What iis 5.46 ÷ 0.25 (show ur work)

Mathematics
2 answers:
pickupchik [31]2 years ago
6 0

Answer:

21.84

Step-by-step explanation:

5.46/0.25 is actually just 5.46 * 4 but an easier way to do this is just doing

5.46 * 2 which is 10.92

.46 + .46 is .92
5+5 is 10
so thats 10.92

and since we only did times 2 we have to double it

so 10.92 + 10.92

10 + 10 is 20
.92 + .92 is 1.84

20 + 1.84 is 21.84

TiliK225 [7]2 years ago
4 0

                        2 1 . 8 4

2 5 | 5 4 6 .  

                       5 0
                      ------------------------------  

                                4 6 .  

                                2 5 .
                        -------------------------------
                                2 1 . 0

                                2 0 . 0
                             -----------------------------------

                                        1 . 0 0

                                        1 . 0 0

Therefore, 5.46 divided by 0.25 = 21.84.

You might be interested in
The answer of this question in the picture
Arturiano [62]

Answer:

ooooh he cheatingg

Step-by-step explanation:

answer is on the paper isnt it lool?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement about the graph is true?​
liubo4ka [24]
YOUR ANSWER SHOULD BE A
7 0
3 years ago
Plz i need help i don't get this one
Zinaida [17]

Answer:

d = 16.3 ft

Step-by-step explanation:

This is a right triangle, so we can use the Pythagorean theorem

a^2 +b^2 = c^2

where a and b are the legs and c is the hypotenuse

d^2 + 24^2 = 29^2  where d is the distance

d^2 +576 = 841

Subtract 576 from each side

d^2 +576-576 = 841-576

d^2 =265

Take the square root of each side

sqrt(d^2) = sqrt(265)

d = sqrt(265)

d =16.2788206

To the nearest tenth

d = 16.3 ft

8 0
3 years ago
Which of the tables represent a function??<br>please help me! asap!​
Katyanochek1 [597]
The answer is table C
For anything to be a function, it cannot have two pairs as my teacher taught me!
For example, let’s take the number 4
Let’s say 4 can take a friend to the fair!
4 decided to take 5 (4,5)
4 CANNOT take anyone else but 5
4 is allowed to take as many 5’s as they want but cannot take any other number
Let’s set up a table

X. Y
4. 5
4. 5
4. 5
This is a function

If the table changed:
X. Y.
4. 5
4. 5
4. 6
This will not be a function
I hope this helps!
8 0
2 years ago
There are 3 consecutive odd integers with a sum of 45. What is the greatest of the 3<br> integers
jeyben [28]

Answer:

15,17,19

so the answer is 17

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you write 40% as a fraction in simplest form?
    12·2 answers
  • a local bowling alley charges you a total of $5 for the first two bowling games and $2 per each additional game. let y be the de
    15·1 answer
  • 9x^2y^2-16 please answer my quwstion
    13·1 answer
  • When solving a system of inequalities, which of the following methods are used?
    14·1 answer
  • Answer ASAP!!! First correct answer gets brainliest
    6·1 answer
  • If 400g; 1kg<br>find the ratio in <br>Simplest form.<br>​
    5·1 answer
  • I need help solving this and getting the right answer. I got the answers 3.7854 changed to 3.79, and another answer which is 3.7
    12·2 answers
  • w^(2) + 11w + 18 ? the sum of the factors of each constant term should be positive or negative when you factor the trinomial ?
    10·1 answer
  • Use the coordinates of the labeled point to find the point slope equation of the line
    12·1 answer
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!