1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Montano1993 [528]
3 years ago
7

A certain shampoo is available in two sizes. A 14.2 ounce bottle costs $3.98. A 33.9 ounce bottle costs $9.98. Find the unit pri

ce for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent. Thank you!
Mathematics
2 answers:
DedPeter [7]3 years ago
7 0
The price per ounce for the 14.2 ounce bottle is $0.28. The price per ounce for the 33.9 ounce bottle is $0.29. Therefore, the 14.2 ounce bottle of shampoo Is the better buy.

You take the total price of the shampoo bottle and divide it by how many ounces there are to get the price per ounce.

P.s. it says I’m a beginner because I made a new account
Doss [256]3 years ago
7 0

Answer:

A 14.2 ounce bottle costs $3.98 is the better buy

Step-by-step explanation:

Find the price per ounce for each

A 14.2 ounce bottle costs $3.98

3.98 /14.2 =.28028169 = .28 per ounce

A 33.9 ounce bottle costs $9.98

9.98/33.9 =.29439528 = .29 per ounce

You might be interested in
25 POINTS!! A standard deck of 52 playing cards contains 13 cards in each of four suits: hearts, diamonds, clubs, and spades. Fo
Hoochie [10]
I actually did this problem today for edge , I included a picture that I used to understand how to do this problem the answer is 1%.

4 0
3 years ago
Julio bought tables and chairs for his restaurant. He bought 16 total items and spent $1800. Each table cost $150 and each chair
uysha [10]

Answer:

He bought 6 chairs and 10 tables.

Step-by-step explanation:

x+y = 16

he spent = $1800

1 chair = $50

y chairs = $50y

1 table = $150

x chairs = $150x

so, 150x+50y = 1800

we got two equations :

x+ y = 16

150x+50y = 1800

Using. substitution method,

x+y = 16

so, x = 16-y

Now

150x+50y =1800

or, 150(16-y) + 50y = 1800

or, 2400-150y+50y = 1800

or, 2400-1800 = 150y-50y

or, 600=100y

so, y = 6

now,

x+y = 16

or, x + 6 = 16

so, x = 10

4 0
2 years ago
Which number is rational?<br> square root 2<br> 3.4<br> square root 10<br> square root 16
IRINA_888 [86]

Answer:

3.4

Step-by-step explanation:

3.4 is able to be converted into a fraction so it is rational.

3 0
3 years ago
Hii! I need some help, would anyone mind helping me?
Kisachek [45]

Step-by-step explanation:

{x}^{2}  - 14x  - 25 {y}^{2}  + 100y = 76

Factor by grouping,

( {x}^{2}  - 14x)   - (25 {y}^{2}  - 100y) = 76

Complete the square, with the x variables,

( {x}^{2}  - 14x + 49)  - (25 {y}^{2}  - 100y) = 125

Factor out 25 for the y variables

( {x}^{2}  - 14x + 49) - 25( {y}^{2}  - 4y) = 125

Complete the square

( {x}^{2}  - 14x + 49) - 25( {y}^{2}  - 4y + 4) = 25

Simplify the perfect square trinomial

(x - 7) {}^{2}  - 25(y - 2) {}^{2}  = 25

Make the right side be 1 so divide everything by 25.

\frac{(x - 7) {}^{2} }{25}  -  (y - 2) {}^{2}  = 1

Here our center is (7,2).

8 0
2 years ago
she walks up 9 flights of stairs. If there are 13 steps in 1 flight of stairs, how many steps does Kay climb in 5 days at work?
Lena [83]
13 * 9
And then multiply that answer by 5.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A translation moves point V(-2,3) to V’(2,7). Which are true statements about the translation?
    13·1 answer
  • About 24% of flights departing from New York’s John F. Kennedy International Airport were delayed in 2009. Assuming that the cha
    10·1 answer
  • 1010,0101,1100,0011,11100............what is next ?
    12·2 answers
  • Pls if anyone knows the answer that will be greatly appreciated :)
    6·2 answers
  • Pls help, the image is below
    15·1 answer
  • Help pls 20 pts math
    8·2 answers
  • David drives 40 miles in one hour. How many miles does he drive 1.5 hours?
    9·1 answer
  • I need the answers bad
    7·1 answer
  • Evaluate the expression 4ab/c2 , where a = 0.1, b = 6.2, and c=−2 .
    6·1 answer
  • Divide 24 apples between Roopa and Amita in ratio 5:7
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!