Answer:
55a=
step-by-step explanation:
Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
I don’t have a very detailed explanation, however the answer should be “A 90-degree counterclockwise rotation about the origin followed by a translation 1 unit to the left”.
You can clearly see a 90° angle here, it’s obvious. Also, the polygon switch counterclockwise. so, you can see.
hope I helped ^^
7(3x/1)=-1
7(3x)=-1
21x=-1
21x/21=-1/21
X=-1/21
Answer: -1/21