Answer:
The 8 pounds bag
Step-by-step explanation:
Case 1 :
a pound cost 4/3
case 2 :
a pound cost 9/8
4×8 > 9×3
then

Therefore the 8 pound bag costs less
Answer:
Have 1 penny and double it for 14 days
Step-by-step explanation:
10x14 = 140+5 = 145 dollars
2.4758801e+25 dollars
Answer:
I think there is a mistake somwhere . Please can someone else try it out
Answer:
They started at 4:45 pm
Step-by-step explanation:
Time spend at the mall:
15 minutes in the shoe store
1 hour shopping for a dress
30 minutes eating
Total 1 hour 45 minutes
x + 1 hour 45 minutes = 6:30
Subtract 1 hours
5 : 30 pm
Subtract 45 minutes
4 :45 pm
They started at 4:45 pm