1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldi70 [24.7K]
2 years ago
14

The upper-left coordinates on a rectangle are (-1,4), and the upper-right coordinates are (3,4). The rectangle has a perimeter o

f 24 units.
Mathematics
1 answer:
brilliants [131]2 years ago
3 0

Answer:

The area would be 32

Step-by-step explanation:

Let's call the side lengths a and b, so then therefore a + b =  12

after this, we know that the length of a is 4, from the distance formula, and so the length of b is 8, so the area is 4*8 which is 32

You might be interested in
Omar can buy at most 8 pairs of socks​
kondor19780726 [428]
Where’s the rest of the question?
4 0
3 years ago
Y2222222222222222222222222
s344n2d4d5 [400]

Answer:

This is a statement not a question

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 24 lb. bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound?
exis [7]

Answer:

12324236

Step-by-step explanation:

sh no m

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can some please help me with this problem It's a little confusing to me.
Nat2105 [25]
Diameter = 10.0002 inches, or 10 inches since were rounding to the nearest whole number.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
5 pounds of apples cost $12. How many pounds of apples can you buy for $1.
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

5/12 or 0.41666667 pound

Step-by-step explanation:

Set up the equation as 5/12=x/1 and cross multiply. Then you will get 12x=5. Divide both sides by 12 and then you will get 5/12.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At the top of a roller coaster hill you are 210 feet above ground. At the bottom of the hill you are 15 feet above ground. Write
    9·1 answer
  •  On a certain hot​ summer's day, 347 people used the public swimming pool. The daily prices are $ 1.75 for children and $ 2.50 f
    9·1 answer
  • Is a ratio of 2 to 3 equal to a ratio of 2 to 5
    15·1 answer
  • It’s a time card calculation question
    14·1 answer
  • Can y’all help me ??
    11·2 answers
  • What percent is 14 out of 18
    14·1 answer
  • Estimate 5,728 - 3,277 by first rounding each number to the nearest hundred.
    13·1 answer
  • Which of the following is an open statement?
    8·1 answer
  • The high school football team is playing their biggest rival this weekend. The coach has promised the team a day off practice fo
    11·1 answer
  • Helppp quick enough points
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!