For this case we have that by definition:
A triangle is defined by three lines that are called sides, or by three points called vertices.
We know that:
- <em>The vertices of a triangle are labeled with capital letters.
</em>
- <em>The sides of a triangle are written with lowercase letters.
</em>
- <em>The angles of a triangle are written similarly to the vertices.
</em>
Answer:
The end points of the triangle are called vertices.
They are labeled in capital letters.
Complete question :
Complete the tables to relate the numbers of pairs of jeans to the cost of the jeans at each store. Assume that Tim is placing a single order, and
ignore any taxes.
Answer:
$24, $72
$50
Step-by-step explanation:
From the table :
At local store :
2 pair of jeans cost $48
Cost of a pair :
Cost of 2 pairs / number of pairs
$48 / 2 = $24
Cost of 3 pairs :
Cost per pair * number of pairs :
$24 * 3 = $72
At online store :
Cost of Jean include a fixed fee of $6
Cost of one pair of Jean = $28
Actual cost of Jean :
$28 - $6 = $22
Hence, cost of 2 pair of jeans:
($22*2) + $6
$44 + $6 = $50
Answer:
4000g
Step-by-step explanation:
32kg=32000g
32000/8 bowls=
4000g
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)