Answer:
A circle has a circumference of 7,805 units.
2πr= 7,805 units.
r=7805/2π1=1242.20unit is radius
Answer: $3.70
Step-by-step explanation: To find unit price per, just divide total units by total price. So in this case dividing 14 ( total tangerines) by 3.78 ( total price paid) gives us the price per tangerine, which is $3.7037, or rounded to $3.70
He can make 3 batches of soup.
Starting with 10 pounds of tomatoes and taking out the number of pounds he sets aside for spaghetti sauce, 2.8, we have:
10-2.8 = 7.2 pounds left.
0.2 is read as "two tenths," so 7.2 = 7 2/10
We divide this remaining number of pounds by 2 2/5 for each batch of soup:
7 2/10 ÷ 2 2/5
Convert each to an improper fraction:
72/10 ÷ 12/5
Multiply by the reciprocal:
72/10 × 5/12 = 360/120 = 3
Answer: 7 cm
Step-by-step explanation:
The answer would be 3.7406 × 10^17. Because when multiplying the constant you would get 37.406 and then you add the exponent and add one more since only one decimal can be over the decimal.