1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Masteriza [31]
2 years ago
5

View the screenshot and answer please. 20 points will give brainliest!

Mathematics
1 answer:
Paul [167]2 years ago
6 0

Answer:

Right angle triangle goes to 15m, 8m, 17m

Step-by-step explanation:

Square root of 15^2 + 8^2 is 17

(The use of a^2 + b^2 = c^2 - Pythagoras's Theorem)

So, 10m ,11m ,15m isn't a right angle triangle

Hope this helps!

You might be interested in
State the domain and range of the function: <br> y = -(x+8)^2 +9
Tanya [424]

Domain: All real numbers (-infinity, infinity)

Range: [9, -infinity)

7 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP<br> could i just count the squares to get the right answer
natulia [17]

Answer:

a)20 is the answers for the question

Step-by-step explanation:

please give me brainlest and follow me

6 0
2 years ago
Pierre is running 26 and 2/10 miles in the marathon. He has run 3/4 of the way. How far has he run?
Harman [31]
Pierre ran 19 and 13/20 miles.

Given:
marathon length : 26 2/10 miles
pierre's length ran : 3/4 of the way.

Multiply the fractions. 
Convert the marathon length from a mixed fraction into a fraction.
26 2/10 = ((26*10)+2)/10 = (260+2)/10 = 262/10

262/10 * 3/4 = (262*3) / (10*4) = 786/40 = 19 26/40

19 26/40 simplified to 19 13/20 miles

26 ÷ 2 = 13
40 ÷ 2 = 20

3 0
3 years ago
A rectangle has the dimensions shown in the diagram.
liberstina [14]
B because I took the test and it was right. It is because 3 plus 4 equals 7. EASY WORK
4 0
2 years ago
A. A group of twelve art students are visiting a local art museum for a field trip. The total cost of admission for the students
Shalnov [3]

Answer:

a) $10.42

b) 11 trips

c) 10 cookies

d) 12/125ths of a cheesecake (or 9.6%)

Step-by-step explanation:

a)  

Let x = the cost of admission for each student

Let y = the total cost of admission

⇒  y = 12x  

⇒  125 = 12x  

⇒  x = 125 ÷ 12  

⇒  x = 10.42

So the cost of admission for each student = $10.42

b)

Let x = the number of trips

Let y = the total number of passengers

⇒  y = 12x

⇒  125 = 12x  

⇒  x = 125 ÷ 12  

⇒  x = 10.42

Therefore, the van must make 11 trips in order to bring 125 passengers to the same location.  (If it took 10 trips, then it would only bring 120 passengers, hence why we have to round make 11 trips to bring the last 5 passengers).

c)

Let x = the number of cookies each neighbor will receive

Let y = the total number of baked cookies

⇒  y = 12x

⇒  125 = 12x  

⇒  x = 125 ÷ 12  

⇒  x = 10.42

Therefore, each neighbor will receive 10 cookies (we have to round it down, as if each neighbor received 11 cookies, we would need 132 in total).

d)

Let x = the number of cheesecakes purchased

Let y = the amount of cheescake each guest will receive

⇒  y = 125x

⇒  12 = 125x  

⇒  x = 12 ÷ 125

⇒  x = 12/125 = 0.096 = 9.6%

Therefore, each guest will receive 12/125ths of a cheesecake (or 9.6%).

6 0
2 years ago
Other questions:
  • How many degrees does the hour hand of a clock turn between 3p.m and 7:30p.m
    8·2 answers
  • Shaunee won 79 tickets at Chuck e' Cheese's. She
    9·2 answers
  • Which describes the slope of this line?
    9·2 answers
  • CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST A frequency table of grades has five classes​ (A, B,​ C, D,​ F) with frequencies of ​4,11 ​,15 ​,
    7·1 answer
  • What whole number does 500% equals
    15·1 answer
  • The answer I can’t find the answer
    8·1 answer
  • What is the slope of the line?
    15·2 answers
  • .................................
    8·1 answer
  • 4 tons of sawdust cost $3,120.00. What is the price per pound?
    15·1 answer
  • It’s 12 ounces of fish cost $4.21, how much do 23 ounces cost? (problems proportions).
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!